NBA Günlükleri

Anadolu Efes, Final Four Tarihi

Anadolu Efes, Final Four Tarihi

O milenyumda herkes Anadolu Efesliydi.

Ergin Ataman; Final Four’ u kazanmak için oynayacağız.

O yıllar için ilk hatırladığım milenyumun enerjisinin dünyayı kasıp kavurduğuydu. Geçmişe yönelik en iyi şarkı listelerinin geri sayımı yapılır, en büyük spor hadiseleri sokaklarda konuşulur ve hatıralarda canlandırılırdı.

İşte o zamanlar için Efes Pilsen ve bugün bilinen adı ile Anadolu Efes 95-96 yılında Koraç Kupası finalinde Stefanol Milanoyu geçerek Türk Basketbolunun en büyük başarısına imza attığı da en çok dost meclislerinde mesele edilirdi.

Efes cephesinde ise başarı tabi ki tesadüf değildi. Alt yapıya önem verilmiş,  karakterli ve fark yaratan potansiyelli yabancılar kadroya dahil edilmiş. Antrenör ve güçlü yardımcıları ile kollektif bir staff oluşturulmuş ve sahaya bir takım kültürü, bir oyun konulmuştu. 90 yılların başından beri yapılan bu yatırımların artık avrupanın en tepesine taşınmasına sıra gelmişti Anadolu Efes için…

Ancak milenyuma girerken işler Anadolu Efes için o kadar da iyi gitmiyordu. Üst üste büyük sayılabilecek başarılar tarihte yakalansada bir türlü Çeyrek Final’ in ötesine takım gidemiyordu. Ligte Anadolu Efes’ in Türk Basketboluna getirdiği vizyon ile Tofaş, Ülker, Fenerbahçe, Galatasaray gibi takımlar saha iyi işler çıkarıyor ve başarılar elde ediyordu.

O sezon başında kulüp bir karar vermek zorundaydı. Ellerindeki uzun süredir devam eden nüve’ yi dağıtacaklar Türk basketbolu için ikonik sayılabilecek Petar Naumoski, Ufuk Sarıca ve sezon ortasında Aydın Örs gibi karakterleri göndereceklerdi.

Kuşku ile bakılan bu kararların ardından milenyumdan sadece 4 ay sonra, Anadolu Efes Selanikteki Final Four da daha sonra yakından da takip edeceğimiz Obradovic’ in Panathinaikos’ u ile karşı karşıya gelecekti.

Yeni kurulan kadroya Ergin Ataman ve Oktay Mahmudi birlikteliğiyle oluşmuş staff önderlik ediyordu. Kadro ise alt yapıdan yetişen Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan ve Hüseyin Beşok’ a eklenen Avrupa sayı kralı İbrahim Kutluay ve Mulaomerovic, Drobnjaktan oluşmaktaydı.

Ancak o gün istenen olmadı. Oded Katash, Dejan Bodiroga ve Gentileli’ li takıma Anadolu Efes 81-71 yenilmişti. Sonrasında da her ne kadar PAOK arena olsa da ev sahibi sayılacak Panathinaikos kupaya Maccabiyi yenerek uzandı. Anadolu Efeste 3. lük maçında Barcelonayı 75-69 yenerek ilk kez bir Türk Takımın Avrupa 3. sü olarak podyuma çıkmasını sağlamıştır.

2001 yılı Fiba ve Uleb çekişmesinden doğan Suproleague ve Euroleague ayrımının gölgesinde başlamıştı. Anadolu Efes Ergin Ataman ve Oktay Mahmudi önderliğinde sezona başlamıştı. Hedef aynıydı Avrupanın en büyüğü olmak. Tabi önce iki dış oyuncusu İbrahim Kutluay’ ı ve Hidayet Türkoğlunun kaybını tedavi etmeliydiler. Kapanan Tofaştan Mehmet Okur ve Alper Yılmaz takıma katılmıştı. Türk basketbolunun ileride üst düzey guardlarından olacak Kerem Tunçeri ve Scepanovic gibi 2 potansiyeli takıma eklenmişti Anadolu Efes.

Takım tekrar Final Four yapmış ve Parise Final Four için gidilecektir. Ancak rakip aynıydı. Obradovic ve Panathinaikos. Ne yazık ki buradan sonra herşey Efes için bir önceki sezonun aynısıydı. 74-66 ile kaybedilen maç sonrası Pana finale giderken Efeste 3. lük maçına CSKA karşısında çıkıp geçen yıl ki başarısını tekrarlayacaktı.

2019 Vitoriada ise sezon başlangıcındaki hesaplara göre bir süpriz vardı. Bir yıl önce Euroleague sonuncusu olan 2018 in sezon ortasında eski koçu Ergin Atamanı getiren Anadolu Efes. 18 yılın ardından tekrar Ergin Ataman ile Final Fourdaydı. Geçen yıllarda Anadolu Efes yatırım yapan ve cazibe merkezi kulüp olsada Top 16, normal sezon ve çeyrek finallerin sonunda 1990 lı yıllardaki hedefinin hep uzağında kalmıştı. Bu dönemde yerel ligte de işler pek onların istediği gibi gitmemişti. Fenerbahçenin dominasyonu, Karşıyaka, Beşiktaş ve Galatasaray gibi takımların başarılı yılları ile Anadolu Efes arka planda kalmaktaydı.

Ancak 2019 yılının 2. yarısı itibarı ile Larkin ve Micic önderliğinde benzersiz bir hücum performansı yakalayan Anadolu Efes Vitoria daki final fourda önce 2 yıl önceki şampiyon Fenerbahçeyi farklı geçerek 92-73 lük skor ile yeniyor ve finalde CSKA’ nın rakibi oluyordu.

Ne yazık ki finalde yarı finaldeki dominasyonun gerisinde kalan Anadolu Efes sahada oyun üstünlüğünü alamayarak sahadan 91-83 yenik ayrılınıyordu.18 yıl sonra ilk kez final four a giren takım geçmiş başarılarının üzerine çıkıp ilk kez kulüp tarihinde Avrupa 2. si olsada insanın içinde derinlerde bir yerde bir sızı bırakıyordu.

Ve geliyoruz 2020-21 de Kölnde yapılacak Final four’ a. Yarın başlayacak final four için ise söylenecek birşeyimiz şimdilik yok. Şimdi sadece düşünülecek kayıp yılın ardından tekrar bir tarih yazmanın peşinde Anadolu Efes’ in hem 2 yıl öncesinin rövanşını alarak CSKA yı yenip finaldeki rakibini de yenerek tıpkı daha önce Fenerbahçenin yaptığı gibi Euroleague kupasını kaldırması.

Tayfun SAYACA

 

 

 

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir