NBA Günlükleri

Forbes, Dünyanın en çok kazanan sporcularını açıkladı

Forbes dergisi Dünyanın en çok kazanan sporcuları listesini açıkladı. Listede NBA’den 2 yıldız bulunuyor.

İçlerinde bir Amerikan futbolcusu ve iki futbol efsanesinin de dahil olduğu 4 oyuncu geçen yıl 100 milyon dolar ve üstü para kazandı.

Geçtiğimiz 2020 yılında dünyanın en önde gelen sporcuları pandemi yüzünden birçoğu daha düşük ücretlerle çalıştı ya da boş koltuklara karşı oynayarak sezonlarını geçirmişlerdi.
Yine de listelerin en iyilerinin için işler daha iyi olamazdı, en azından finansal olarak.
Dünya’nın en yüksek ücretini alan sporcu geçtiğimiz 12 ayda 1.2 milyar doları vergi öncesi brüt kazançla evine götürdü. Bu geçen yılın en çok kazananından %28 daha fazla.

Bu yıl Mcgregor UFC (Ultimate Fighting Championship) Octagon’un dışında daha karlı bir koşuşturma için yumruk attı.

Mcgregor, son 12 ayda toplam 180 milyon dolar topladı. Bu kazancın çoğu yabancı bir alkol firmasındaki hisselerini 150 milyon dolara satmasından geliyor.

32 yaşındaki sporcu ilk kez 1 numara olarak ikinci kez ilk 10’a çıkmış oldu. (Mayweather’la gerçekleştirdiği mücadelenin ardından 2018’de 99 milyon dolarla 4. Sıraya inmişti)
Mcgregor yatırımlarını alkol firmaları haricinde bir işe yatırmak istediğini sosyal medya hesaplarında açıkça belirtti: son paylaşımlarında Premier Lig’in en değerli takımı olan Manchester United’ı satın almak istediğini paylaştı.

Mcgregor son 12 ayda 158 milyon dolar kazanarak Roger Federer ve Tiger Woods’tan sonra saha dışında 70 milyon dolardan daha fazla kazanan üçüncü sporcu oldu.
Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ve NFL oyun kurucusu Dak Prescott bu yıl kazançlarında 100 milyon doları aşarak listeye dahil olan 3 yıldız sporcu oldu.

Geçen yaz FC Barcelona ile yaşanan saha dışındaki tatsız olaylar, kulübün kötüye giden maddi durumu ve sözleşmesinin 647 milyon dolar olduğunun açığa çıkmasıyla haberlere çıkan Messi 2021’de toplam 130 milyon dolarla futbolcular için rekor kırmış oldu.
107.5 milyon dolar ile listeyi takip eden Prescott, Dallas Cowboys’tan kazandığı 66 milyon dolarlık imza bonusu ile NFL oyuncuları içinde rekor kırdı.

Bu yılki listede yer alan dört sporcu bir yılda 100 milyon dolardan daha fazla para kazanan beş sporcunun listesine katılmış oldu; Federer, Mayweather, Neymar, Manny Pacquio ve Woods.

Daha önce listede yer almış olan en fazla 100 milyon dolar kazanan üç kişi oldu ve böylelikle 2018, 2019, 2020 yıllarının listesi tamamlanmış oldu.

Daha öncesinde bu listeye katılmaktan çekinen Los Angels Lakers yıldızı LeBron James NBA oyuncuları için bir rekor olan 96,5 milyon doları evine götürdü.
2021’de kırdığı bir diğer rekor ise: İlk 10’a girmeye hak kazanandan 75 milyon dolarlık kesinti ve 2019’dan önceki 65,4 milyon dolarlık rekorunu kırarak.

Bu yılki ilk 10 ayda aynı zamanda 512 milyon dolarlık bir saha dışı kazanç elde ederek 2020’deki 407,5 milyon dolarlık rekoru kırdı.
Ancak bunlar Covid-19’un sporcuların kazancına zarar vermediği anlamına gelmiyor. Lionel Messi’de dahil olmak üzere birçok kulüpte futbolcuların maaşları kesildi. Major League Baseball maaşları her zamanki maç sayısı olan 162 maçtan 60 maça düşürüldüğü için maaşlarda kesinti oldu.

NBA’de iki kısaltılmış olan sezon ve boş tribünler oyuncularla olan anlaşmalarda acil durum değişikliklerine yol açtı.

Maaşların belirli bir kısmının saklandığı hesaplarda yapılan ayarlamalar, önemli ölçüde daha düşük oyun günü geliriyle birleştiğinde oyuncu maaşlarında neredeyse %20’lik bir düşüşe yol açtı. Bu 75 milyon dolarla 10. Sıraya giren LeBron James ve Kevin Durant için 7 milyon dolardan daha fazla bir kesinti anlamına geliyor.

Forbes dergisinin açıkladığı Dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu şöyle;

Forbes, dünyanın en çok kazanan sporcularını açıkladı:

1) Conor McGregor – $180M
2) Lionel Messi – $130M
3) Cristiano Ronaldo – $120M
4) Dak Prescott – $107.5M
5) LeBron James – $96.5M
6) Neymar – $95M
7) Roger Federer – $90M
8) Lewis Hamilton – $82M
9) Tom Brady – $76M
10) Kevin Durant – $75M

HABER: YAĞMUR YILDIRIM

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir