NBA Günlükleri

Miami Heat Sezon Değerlendirmesi

Bu sene biraz farklı;

2020 Bubble sonrasında doğunun en iyi takımı noktasına ulaşan Miamiyi, yakın playoffta ve gelecekte ne bekliyor ?

Jimmy Butlerdan yoksun olarak çıktığı playoff için potansiyel rakibi olabilecek Milwaukee maçındaki çift haneli yenilgi ve oyunun neredeyse hiç bir noktasında aktör olamaması playoff öncesi akılları karıştırıyor.

Acaba geçen yılki seviyeye ulaşabilecek mi?

Hala, playofftaki oyuna en uygun Adebayo ve Butler duolarından birine sahipler. Daralan ve kısalan rotasyonlar ile her hücumun değerinin arttığı bir ortamda ikilinin oyunları savunma ve hücum tarafında fark yaratabilir. Her iki oyuncuyu da sınırlamak zor olduğu için bu Miamiyi bir noktaya götürecektir.

Diğer bir noktada, yıllardır Miaminin en güçlü noktası olan Eric Spoelstra’ nın takımlarına hakimiyeti ve farklı maç planları ile çözümler buluşu olacaktır.
Bu noktada Oladiponun kaybı ve Bjelicanın daha adapte edilmeyişi Spoelstranın doğru puzzle’ ı bulmasını güçleştirdiği de bir gerçek.
Sürpriz olarak ise Dedmon’ un katkısıda en azında playoffta 10 dakikalık bir Adebayo yedekleme şansını Miami’ ye verecektir.

Öte yandan belirsizlik ve endişeleri arttırıcı maddelerin listeside bir hayli uzuyor;

Sezon başında sakatlıklardan dolayı guard pozisyonunda oynamak zorunda kalan ve bu dönemde yıpranan Herro, kayıplarda. Play off ta geçen yıl beklentileri aşan Herro belkide takımın bir nevi genel karakterinin özetinin başlangıcı gibi. Herro fark yaratamayınca Miami ortalama bir takım durumunda.

Süresi artmasına ile birlikte haliyle Duncan Robinsonun genel şut ve 3 lük yüzdesinin düşmesi beklenebilirdi ancak sayı ortalamasınında aynı kalıyor olması artık daha tahmin edilebilir bir oyuncu olduğuna işaret ediyor. Etkili Adebayo hand offları sonrasında savunmacılar Robinsonun hareketlerini takip edebiliyorlar. Playoff larda switch temelli savunmaların artacağını da düşündüğümüzde yüzdelerin düşüyor olması daha, da olası

Spoelstra tedrisatında savunma ve hücum temelli takımların sürelerinin doğru ayarlanması alıştığımız birşey fakat bu yıl ki kadrodaki Joe Crawford ve Ariza değişikliğinin sertlik ve 3 lük istikrarını düşürmesi, Iguadoulanın ve Dragic’ in sıkışık takvimlerde bir yıl daha yaşlanıyor olması. Nunn için savunmada eşleşme problemlerini düşündüğümüzde sahada bu tip bir dengenin olmayacağını gösteriyor.
Adebayo ya binen normal sezon yükünü de düşündüğümüzde 2-1-2 de aşağıda kalan dragic, robinson ve herro gibi kısaları Adebayonun eforunun arkasına saklamakta kolay olmayacak.

6. sıradan girilen bir playoffta doğunun tepe 3 lüsünün karşısında tempoyu düşürerek bazı maçları çalabilececklerini düşünüyor olabilirler ama tepedeki 3 takımda bu yönde ayarlamalarını yaptığını düşünürsek. Miami’ nin geçen yıl ki başarısı belki de bu yıl için kendilerinin felaketi olmuş olabilir. görünen o ki play off Miami için bu yıl o kadar da uzun sürmeyecek.

Gelecek kısmına gelirsekte çok ciddi bir geçiş ve fırsat yılını Miaminin geçirdiğini söylemek doğru. Aslında belirsizliklerin çok arttığı bir sezon içinde bu planlamanın doğru olduğunu söylemekte mümkün. Playoff ile başarı disiplini ve sürekliliği sağlandı. Adebayo All Star kalibresini perçinleyip hücümda aktör ve maç kazandıran pozisyonuna dönüştü. Ferguson ve Herro kötü sezonlar geçirsede tecrübe seviyelerini arttırdılar Ama belki de kiralık oyuncular ile geçirilen bu sezon için en iyi durum 6 oyuncunun kontratın bitmesi veya opsiyonun takımda olması ile 70 milyona yakın bir kontrat boşluğunun oluşması. Oladipo, Bjelica, Ariza, Udonis Haslem biten kontratları, Iguadolanın ve Dragic’ in takım opsiyonlarını bu oyunculardan 1-2 sini düşük kontratlara tutarak Lowry, Mike Conley gibi guard opsiyonlarına giderek Butler ile kontratı eşleştirip 2 yıl boyunca 3 temel noktası belirli bir bol yönlendiricili bir contender takım kurulabilir. Don Pat Riley çoktan bu şansın peşine düşmüştür. Tek hayıflanacak konu bu yıl Oladipo için Houston’ a verilen bir 15-20 arasındaki first round pick’ in kaybı olabilir. Bu noktalardaki draftlarda başarılı olan Miami için geniş bir draft sınıfında yeni bir şans olabilirdi. Ama bakarsınız Oladiponun kariyerinin yeniden şekilleneceği bir 2022 ile bu şanssızlık kapatılabilir.

YAZI: Tayfun SAYACA

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir