NBA Günlükleri

Most Improved Player 2020-2021

Most Improved Player 2020-2021

NBA’de normal sezon sona erdi ve takımların sıralamaları belli oldu; hatta Play-Off eşleşmelerinde ilk maçlar oynandı bile. Sezon bitti ve basketbol ve NBA takipçilerinin aklındaki soru ise “Normal sezon ödüllerini kim alacak?” oldu. Sixth Man of the Year ödülü sahibini buldu ve Jordan Clarkson yılın altıncı adamı seçildi. Bu yazımızın konusu ise sezonun en çok gelişim gösteren oyuncusuna verilen Most Improved Player ödülünün adayları ve geçirdikleri sezon..

Julius Randle

Yazıya ilk olarak benim ve otoritelerin favorisi Julius Randle ile başlamak istiyorum.

Randle 2014 draftında Los Angeles Lakers tarafından 7.sıradan seçildi. Lakers’ın hem taraftar hem de ‘franchise’ olarak büyük umutlarla seçtiği bir oyuncuydu Randle; ancak Lakers kariyerinde gerek sakatlıklar gerekse baskıyı kaldıramaması sebebiyle ,zaman zaman parlasa da, oldukça başarısız oldu diyebiliriz.

Randle, Lakers ile olan çaylak kontratı bittikten sonra kariyerinde yeni bir sayfa açarak New Orleans Pelicans ile sözleşme imzaladı. Pelicans’ta daha rahat bir ortamda dikkatleri üzerine çekti ve Free Agent pazarında New York Knicks’in 3 yıl 62 M$ teklifini kabul etti.

Knicks’teki ilk yılı ortalama bir seneydi ancak bu yıl NYK’nın koç Tom Thibodeau ile yakaladığı çıkışın baş roldeki oyuncusu oldu. Julius Randle’ın liderliğinde New York Knicks 2013 yılından sonra ilk defa Play-Off’lara kalabilme başarısı gösterdi.

Randle ise Knicks’in bu harika sezonunda maç başı 37.6 dakika oynayarak bu alanda lig lideri oldu. Ayrıca pasörlük konusunda sanat icra eden Jokic ve Draymond Green’in ardından ligin elit pasör uzunlarından birisine evrildi diyebiliriz.

Jul Randle’ın geçen sezon ve bu sezonki istatistikleri ise şöyle:

2019-2020: 19.6 sayı, 3.1 asist, 9.7 ribaund, %27.7 3pt

2020-2021: 24.1 sayı, 6 asist, 10.2 ribaund, %41 3pt

Jerami Grant

Aslında genel olarak oyuncu profili ve kariyerine baktığımızda Jerami Grant’in inanılmaz sıçrama yaptığını görüyoruz. 2014 yılında Philadelphia tarafından 2.tur 39.sıradan seçilen Grant; lige giriş yaptığı ilk yılda ligde kalabileceğinin sinyallerini veriyordu aslında ama eminim ki kimse ondan bu denli komple bir oyuncuya dönüşmesini beklemiyordu.

Grant’in asıl parladığı sezon olarak 2019-2020 sezonunu gösterebiliriz. Denver’da hem savunmada gösterdiği hem de hücumda gösterdiği performans tüm ligin dikkatini çekti ve Geçtiğimiz yaz Free Agent pazarından Detroit Pistons ile yüksek meblağlı bir kontrat yaptı.

Bu sezon Detroit’in tam kadro çıktığı maçlarda ben bu takımın lideriyim mesajını verse de takımının ‘Tanking’ yapması sebebiyle bu ödülün favorisi olmaktan çıktı.

Grant’in bu sezonki isatistikleri ise şöyle: 54 maç, 22.3 sayı, 4.6 ribaund, 2.8 asist, 1.1 blok

Michael Porter Jr.

MPJ aslında 2018 Draft Sınıfının en büyük yeteneği olarak görülüyordu. Hatta kolejde oynadığı yıllarda tüm Amerika’nın dikkatini Yeni KD olarak çekiyordu. Ancak MPJ’nin yaşadığı bel sakatlığı ve ameliyatı onu mock draftlarda 1.sıradan başlamasına rağmen; draft gecesi tam 14.sıraya kadar düşürüyordu. Denver Nuggets biten sezonda aldığı iyi sonuçlar sebebiyle bunun karşılanabilir bir risk olduğunu düşündü ve MPJ’yi 2018 yılında 14.sıradan transfer etti.

Ligdeki ilk sezonunda 1 dakika bile süre alamadı MPJ. İkinci sezonunda ise bazı maçlarda parlasa da küçük bir rol oyuncusu olmaktan öteye gitmemişti. Bu sezon ise Denver’ın ona yaptığı yatırımda ısrarcı olması bu genç oyuncuyu gerçekten parlattı. FA pazarında oyuncusu Jerami Grant ile anlaşmak için çok ısrarcı olmayan Nuggets’ın güvencesi olarak kadroda bulunuyordu Porter.

Kendisine duyulan bu güveni ise boşa çıkarmadığını söylememiz mümkün. 2.08 boyunda olmasına rağmen harika bir nokta şutör olan MPJ aynı zamanda ribaundlarda da oldukça etkili. Hatta ‘otoriteler ve NBA yazarları’ savunmasını geliştirdiği taktirde Superstar seviyesine çıkabilecek bir oyuncu olduğunu düşünüyorlar.

Bu genç yeteneğin bu sezonki istatistikleri ise şöyle: 19 sayı, 1.1 asist, 7.3 ribaund, %43 3pt

Ödülümüzün adayı olan 3 oyuncuyu kısaca inceledik ben de favori gösterilen Julius Randle’ın bu ödülü alacağını düşünüyorum. Sizce bir sürpriz görür müyüz?

Cemal Oğuz Yıldız on Email
Cemal Oğuz Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir