NBA Günlükleri

NBA Play-in turnuvası nasıl işleyecek?

NBA Play-in turnuvası nasıl işleyecek ve hangi takımlar 2020-21 sezonunda katılabilir?

NBA play-in sistemini ilk olarak Orlando’da 2020 sezonu tekrar başlayınca (Bubble) Portland ve Memphis’in Batı Konferansındaki son yeri kapmalarıyla test etmişti. Kasım ayında ise, NBA’in yönetim kurulu seçimler le bir yıllık olmak süreciyle play-in turnuvasının yeni versiyonunu onayladı.

Play-in normal sezonu bitirmek ve sezon sonrası için harika bir rekabet ortamı yaratmakta. Takımlar zaten 2019 yılındaki yeni draft kurallarından sonra ‘tank ’lamaya daha az yatkın olmaya başlamıştı ve şimdi play-in sistemi sıralamalarda ilk 10 sırada bitiren takımlara hiç değilse playoff şansı doğurup, takımların rekabet etme süreleri uzatmış oldu. Bazı kişiler, örneğin Dallas Mavericks’in All-Star oyuncusu Luka Doncic ve sahibi Mark Cuban, turnuvanın geleceği hakkında çok fazla heyecanlı olmalarına rağmen, bir sürü takımın play-in potasına girmek için çok çekişmeli rekabetler çıkaracağını öngörebiliriz.

Sistem hakkında bilmeniz gereken her şeyi, nasıl işlediği ile ilgili, ne zaman ve nerede olacağı, tahmini eşleşmeleri ESPN’in Basketball Power Index’ine (BPI) göre yorumluyoruz.

Play-in turnuvası ne zaman?
2020-21 sezonunun son maçları 16 Mayıs’ta ve Play-in ise 18-21 Mayıs arasında oynanacak sonrasında 22 Mayıs’ta NBA Playoffs’ları resmi olarak başlayacak.

Play-in turnuvası nasıl işleyecek?
Toplamda 6 maç oynanacak olan turnuvada iki konferanstan 4’er takım mücadele edecek.

Konferanslarını 1-6. sıralarda bitiren takımlar direkt olarak Playofflara kalabilecek iken, 7-10. Sıradaki takımlar play-in turnuvasına katılacak. 10’uncu sıranın altında bitiren bütün takımlar NBA Draft’ına Lottery’den katılacak. COVID-19’dan ötürü takımlar eşit sayıda maçlara çıkamayacağından, her takım için bir şans olduğu görülüyor. NBA, bundan ötürü, sıralamaları yaparken galibiyet yüzdelerini ele alacağını açıkladı.

Maçların nasıl olacağını şöyle gösterebiliriz:

• 1. Maç: 7’nci sırada bitiren takım 8’inci sırada bitiren takımı konuk edecek, yenen takım playofflara 7’nci sıradan katılmış olarak kabul edilecek. Kaybeden takım ise, 3. Maç’ta bir şansı daha olacak.

• 2. Maç: 9’uncu sırada bitiren takım 10’uncu sırada bitiren takımı konuk edecek ve kazanan takım 3. Maçı oynamaya hak kazanacak. Elenen takım ise Draft’a Lottery’den girecek.

• 3. Maç: 7’nci ve 8’inci takımların oynadığı maçı kaybeden ekip, 9 ve 10’uncu sırada bitiren takımların arasında oynadığı maçı kazananı konuk edecek. Kazanan, Playofflara 8. sıradan katılacak. Kaybeden takım ise Draft’a Lottery’den girecek.

Bu da demek oluyor ki, 7. ve 8. sırada bitiren takımların tek maç kazanarak playofflara katılma ve kaybetseler bile bir maç daha oynama hakları olmuş oluyor iken, 9 ve 10’uncu sırada bitiren takımların ise Playoff’a kalmak için üst üste iki maç kazanmaları gerekiyor.

Hangi takımların play-in de oynama hakları var gibi duruyor?
Eğer sezon (29 Nisan itibariyle) biterse, eşleşmeler şu şekilde olacak:

Batı Konferansı:
• Memphis Grizzlies (No. 8) at Portland Trail Blazers (No. 7)
• Golden State Warriors (No. 10) at San Antonio Spurs (No. 9)
Doğu Konferansı:
• Charlotte Hornets (No. 8) at Miami Heat (No. 7)
• Washington Wizards (No. 10) at Indiana Pacers (No. 9)

Aşağıdaki eşleşmeler ise, BPI sistemine göre sakatlıklar, fikstür zorluğu, rotasyon oyuncularının etkinliği göz önüne alınarak tahmin edilmiştir.

Batı Konferansındaki 1. Maçı oynama ihtimali en yüksek takımlar (7 ve 8.)

• Golden State Warriors: 67.2%
• Portland Trail Blazers: 64.0%
• Memphis Grizzlies: 35.5%
• Dallas Mavericks: 22.7%
• Los Angeles Lakers: 7.2%

Batı Konferansındaki 2. Maçı oynama ihtimali en yüksek takımlar (9 ve 10.)

• San Antonio Spurs: 87.5%
• Memphis Grizzlies: 60.7%
• Golden State Warriors: 30.0%
• New Orleans Pelicans: 10.2%
• Portland Trail Blazers: 9.2

Doğu Konferansındaki 1. Maçı oynama ihtimali en yüksek takımlar (7 ve 8.)

• Charlotte Hornets: 61.8%
• New York Knicks: 33.9%
• Atlanta Hawks: 28.8%
• Indiana Pacers: 25.9%
• Miami Heat: 23.2%
• Boston Celtics: 20.3%

Doğu Konferansındaki 2. Maçı oynama ihtimali en yüksek takımlar (9 ve 10.)

• Indiana Pacers: 65.2%
• Washington Wizards: 58.0%
• Toronto Raptors: 32.0%
• Charlotte Hornets: 27.9%
• Chicago Bulls: 11.8%

NBA Günlükleri ekibinin heyecanı ve potansiyeli en yüksek olabilecek eşleşmeleri ise şunlar;

Volkan Metin – Genel Yayın Yönetmeni

Benim tercihim geçen sezonun iki konferans finalisti Boston Celtics ile Miami Heat olurdu. Bu sezon beklentilerinin altında kalan iki takımın olası play-off mücadelesini izlemek son derece zevkli olurdu ve geçen sezon ki konferans finali kadar zorlu ve sert bir eşleşme izleyebilirdik.

Eren Toklu – NBA Editörü

Play-in’in doğası gereği eşleşme ne olursa olsun inanılmaz çekişmeli maçlara sahne olacağı aşikar. Batı’da belki 3-4 takım bu maçı oynama noktasına doğru gitmekte ancak Curry’nin inanılmaz performansı ve Warriors’u tek başına ayakta tutması sezon boyu inanılmaz bir hikayeyi de beraberinde getirdi. Burada benim şahsi olarak olmasından en heyecan duyacağım eşleşme Golden State-Portland gibi duruyor. Bir tarafta seneler içerisinde takımına sınıf atlatıp batıda bir playoff takımı haline getiren Damian Lillard, diğer tarafta oyunu değiştiren adam Stephen Curry. Portland’ın takım olarak daha önde olması, Curry’nin çıldıracağı ve inanılmaz üçlükler sokacağı bir maçın ardından ona cevap vermek için bekleyen Lillard ile inanılmaz bir eşleşme olabilir. Sanırım batı’daki sıralamayı basketboldan bir miktar anlayan birine dahi gösterseniz, bu iki takımın eşleşmesi, çekişmesi ve seyir zevki açısından müthiş bir maç olacağını söylerdi. Olacak mı göreceğiz, ancak bu eşleşmenin olması halinde bizleri çok ama çok zevkli maçın veya maçların beklediğini söylemek çok da iddialı bir tahmin olmaz.

Serkan Mustafa Kul – NBA Editörü

Play-in potasındaki takımlar arasındaki en ilgi çekici ve ençekişmeli maçlardan biri şüphesiz Warriors-Trail Blazers eşleşmesi olur. Baktığımız zaman iki takım daha önceki senelerde de rekabet içerisindeydi 2015-2016 sezonunda batı yar finalinde 4-1 ile gülen taraf Warriors, olmuştu ertesi yıl ilk ilk roundda 4-0 ile kazanan yine Warriors olmuştu. 2018-2019 yılında ise bu iki takım batı finali için karşı karşıya gelmişlerdi ve bu eşleşmeden 4-0 ile yine Warriors galip gelmişti. Bu bahsettiğimiz eşleşmeler oynanırken iki takımın da dümeninde Stephen Curry ve Damian Lillard vardı, bu yılki All-Star maçında yanı takımdalarken izleyicilere görsel şölen yapan bu iki adam da tabiri caizse takımlarını sırtında taşıyan gerçek birer lider. Şef Curry bu yıl MVP yılının da ötesinde harika bir performans göstererek birçok otorite tarafından yetersiz ve eksik bakılan Golden State Warriors takımını PlayOff ‘ lara götürmeye çalışıyor. Öte yandan sezon başında takıma yeni eklemeler yapan Portland ise sezon içerisinde çok fazla iniş çıkış yaşadı sezona iyi giren McCollum sakatlık yaşadı, Nurkic de sakatlık yaşadı. Önceki senelerde de görmeye alışkın olduğumuz gibi Damian Lillard takımın direksiyonuna geçti ve takımı Playoff potasında tuttu. Bu eşleşme olması durumunda seyircilere bir takım oyunun yanı sıra 2 oyuncunun karşılıklı düellosunu izleme fırsatı sunuyor, bir yanda mesafe tanımaz her yerden şut atabilen adeta bir makine olan Stephen Curry öte yanda aynı şekilde mesafe tanımayan logodan attığı şutlar sayesinde Logo Lillard lakabını alan ve ligin en clutch oyuncularından Damian Lillard. Oyun kurucuların düellosu şeklinde olacak bu maç çok büyük bir seyir zevki vaat ediyor.

ÇEVİRİ: EFE GÜRGER

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir