NBA Günlükleri

Play-In ardından; Gidenler Bölüm I Charlotte Hornets Serbest Düşüş

Charlotte

Play-In ardından; Gidenler
Bölüm I Charlotte Hornets, Serbest Düşüş

Son beş yılın Charlotte istatistiklerine hiç baktınız mı ?
36, 36, 39, 23, 33 onlara LaMeloyu kazandıran 23 galibiyetli yılı saymazsanız bu istatistik Charlotte’ a sürekli askıda kalan bir franchise olmaları dışında en fazlada sezon sonrasında 1-2 gün daha konuşulmalarına neden olan maçlar veriyor. Daha da fazlası bu vasatlıkla mümkünde olmuyor.

LaMelo nun sakatlığı sonrasında devam eden sezonda Nisan ayının ilk haftasına kadar herşey onlar için iyi gidiyordu. Boston ve Miaminin dengesiz oluşu, sakatlıklar nedeniyle Hawks’ ın durumu ve New York’ un dar rotasyonu 4. lük noktasında ibreyi süprizde olsa onlara döndürmüştü. Borregonun underdog yılın koçu adaylığı, Miles Bridges’ ın 6. adam ve MIP kazanma potansiyeli, geleceğin takımı kuruldu algısı tüm medyaya düşmesede Hornets taraftar gruplarında yankılanıyordu.

Ne oldu ise bundan sonra oldu, Takım son 21 maçta sadece 6 galibiyet alınabildi. Mayıs ayına denk gelen son 3 galibiyetin ikisi Detroit’e biri Orlandoya karşıydı. Bu iki takımın sezonu Nisan başında kapattığını düşünürsek durumun Hornets için ne kadar kötü olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta LaMelonun erken dönüşüde bu durumu engelleyemedi ve Hayward dışında eksiksiz çıkılan son maçta 27 sayı ile sezonun sonuna giden süreç meydana geldi.

Az sayıda da olsa Hornets takipçileri için bu tarz bir finish’ ten sonra çok fazla bilinmez soru kafalarda oluştu. Yazık oldu mu acaba Hornets’e ? Sezon overrated mıydı? Borregonun 3. sezonu bitti şimdi ne olacak ? Biten kontratlar sonrasında yeni sezon nasıl olacak?

Açıkçası bu yılı, ortalamanın ortalaması geçen yıllardan biraz ayırdığımı söyleyebilirim. Geçen seneki görece drafttaki LaMelo şansı ile Charlotte’ ın 23 galibiyetten 82 maçlık düzene göre hesaplandığında 37 galibiyetlik bir sezonu karşımıza geldi. Sezon sonu yukarı doğru bir ivme olsaydı. Bu oran herkes tarafında kabul edilebilir ve uzunca bir listede pozitif noktalar ve potansiyeller üzerinde durulurdu.
Erkenden son cümleleri söylecek olur isek Charlotte için önümüzdeki 2 seneyi bu yapıda devam etmesi durumunda takip etmek ve sabır göstermek önemli. Zaten yüksek tempoları da onları NBA en izlenebilir takımlarından yaptığını düşünürse bu süre çabuk geçecektir. Bazı hatalar olsada iyi yoldalar.

En başında son 3 yıldır çok iyi draft yapıyorlar. Cody Martin, Jalen McDaniels, PJ Washington Shai ile trade yapılsada Miles Bridges ve LaMelo gibi 3 tane ilk 5 oyuncusu ve 8. oyuncu olabilecek 2 alternatifi yakaladılar. 2. turdan 2018 draft edilen Devonte Graham’ ı Hawkstan takıma kattılar. Bu sene topa yön veren oyuncu bolluğunda geçen seneki rakamlarına ulaşamasa da 15 sayılık bir şut katkısını sağlıyor. Graham için ben, bunu düşüşten çok daha fazla fark edilmesi ile ilişkilendiriyorum. Graham geçen yılın son döneminde de aynı sorunu yaşıyordu. Tecrübeli Mitch Kupchak ve Spurs tedrisatından geçmiş Borrego bu departmanda umut verici işler çıkarıyor. Daha iyi olup olmayacağını değerlendirmeden önce Kaminsky, Micheal Kidd gibi Charlotten lotary geçmişine bir bakmakta fayda var. Nice süprizleri barındırıyor.

Gelelim Coaching’ e Borregonun en azından bir planı var ve bu modern beklentilere çok uyumlu. Sadece daha, yeterince doğru oyuncu bu doğru oyunda yerini ya alamadı ya da yeterince tecrübeli değil. Bir sefer elinde PJ Washington dışında direkt katkı sağlayacak bir uzun yok. Modern oyun denemeleri için bu yıl kısa beşlerde pivot pozisyonunda görsekte beklenen katkıyı pek yapamayarak maç kaygılarından Biyombo ve Cody Zeller için değişen sahada kalma süreleri görüldü. Burayı hiç iyi ayarlayamadığını söylemek mümkün. 4 numarada Miles Bridges kullanımı iyi sonuçlar versede kısa beşlerde rakip kanatlar Charlotte savunmalarını parçaladılar. Bu tip oyun için gerekli kanat katkısını bir türlü takım içinden bulamadı. Modern denemeleri bıraktığında ise ribaund ve savunma katkılarında ortalama bir takım olmaktan öteye geçemedi. Burada takımın sezon başı eforununda sonuç istatistiklere çok etki ettiğini düşünüyorum. Seviyesi yüksek maçlarda koşmak üzerine kurulu tüm sezonun ardından eforda yerine sağdan soldan geçen adamlara bıraktı. Borrego bunu kalitesi düşsede rotasyonu genişletmekte aradı. Vasat durumu korumak dışında pekte sonuç vermedi. Borregonun 1. Planına sadık kalması da onun için olumlu bir hareketti. LaMeloyu basın ve kamuoyu baskılarına ragmen doğru zamana kadar ilk beşe almakta bekletti. Koca çeneli bir babası olmasına ragmen bu mesaj doğru noktaya şimdilik gitti gibi gözüküyor. Sahada Melo’ nun top kaybı konusunda maç maç daha iyi işler çıkardığını söylemek mümkün.

Son başlık olarakta takım kimyası ve kontrat durumları ile ilgili birşeyler söylemek gerekebilir. Gelecek sezon için Hornets’ ın en büyük mesaisi burada olacağını söylemek mümkün. Salary cap olarak o kadar büyük sıkıntıları yok. Hayward’ ı saymaz isek öyle riskli saçma bir kontratta elde yok. Hayward da zaten sakatlık geçmişi ne kadar problemli olsada bu takıma istediği katkıyı verebildi. Maliyetli olsada LaMelo ve Bridges gibi oyunculara kontrat verene kadar takımın liderliğini yapmak için Hayward biçilmiş kaftan belki süreleri ayarlanarak önümüzdeki 3 yıldaki katkısı daha optimize edilebilir. Bugün Celtic’ in Haywardsızlıktan alamadığı alternative katkı bu şekilde Hornets’ ı sıkışan noktalarda dik tutar. İyi haber Cody Zeller’ ın büyük kontratı son buluyor. 15m luk bir maaş boşluğu açıyor olacak LaMelo yu kısa rotasyonuna birinci olarak yazdık geride Malik Monk’ un, Devonte Graham’ ın ve Wanamaker’ ın biten Terry Rozier’ ında 1 yıllık kontratları kalıyor. Bu ekibin bu yıl iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Ama geleceğinde nasıl olacağın bilmek en büyük bulmaca. Kararı vermeden önce tabi yaklaşık 15. Sıradan Charlotten ne alacağını değerlendirmesi gerekiyor. 3-4 oynayabilecek savunma ağırlığı yüksek düzen oyuncusu bulduğu bir denklemde. Burada benzer özellikleri olan ikiliden biri ile yola devam etmeleri gerekir. Graham’ ın geçen yıl kadar olmasada talipleri olacaktır. Burada Monk’ un çaylak kontratından kaynaklı olarak 7m luk bir uzatma opsiyonu Charlotte için var. Terry Rozier sezon ortasında yer yer all star performansları göstersede kontratının son yılında ve extension için talepkar olacaktır. Onun için takasta yeni bir adres arayışına Charlotte gidebilir ve Rozier değerli ike buradan alacağı potansiyelli bir parçaya kendi draft’ ını da şekillendirebilir. LaMelonun yakın ve orta vade partnerinin cevabı birazda Charlotte’ ın hedeflerini belirleyecektir. Son olarakta Biyombo ve Zeller’ ın biten kontratlarına ne yapılacağı. En doğrusu sadece 1 ini tutmak ve 3. Alternatifi yaratıyor olmak burada da oyun aklı ile Zeller’ a çok cuzi bir kontrat denemesi yapılmalı. Ama onunda bazı düzen takımları için talipleri olacaktır.

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir