NBA Günlükleri

Play-In ardından; Gidenler Bölüm III Indiana Pacers, Kaos

Play-In ardından; Gidenler

Bölüm III Indiana Pacers, Kaos

Indiana yönetimi 2020-21 başında takımı Nate Bjorkgren’ e emanat ederken sezonunun sonunu bu şekilde bitirebileceklerini sanırım hesap etmiyorlardı. Playoff u tek bir maç ile kaçırmış, görece olarak uzun yıllardır play-off’ a girme kültürü olan, Oladipo gibi belirsizlikleri olsada derin ve potansiyel vaaden oyunculara sahip bir kadronun sonucunun kaos kelimeleri ile anlatılmaması gerekirdi. Ama gel gelelim ki Indiana’ nın durumu bu.

Evet sakatlıklardan çok çektiler, evet Bjorkgren hücum ve savunma anlamında değişimler talep etti tabi ki adaptasyon zaman alacaktı fakat sezon başında uyum içinde başlayan hatta tahmin edilenden daha üst basamaklarda ligi tamamlayacağı düşünülen Pacers süreçte yapılan hatalar neydi anlamak zor.

Harden merkezli takasta Oladipoyu takımdan gönderirken Indiana sezonu 4 olarak götürüyordu. Hemen bugünkü Philly, Nets ve Bucks’ ın arkasında yerine almıştı. Bu klasmandaki rakipleri aynı konumlarını korur iken Pacers 10. luğa kadar düştü. Bütün hikaye bir oyuncunun gidişi ile tarif edilemez tabi fakat bu takas sonrasında LeVert’ un başına gelen şansızlık, bubble da superstar performansı veren Warren’ ın sezon içinde sakatlıktan geri dönemeyişi. Bragdon için kronik maç kaçırmalar. Turner’ ın sezon sakatlığı ve Covid protokolünden etkilenmesi sahada uyumlu bir beş bulmayı Bjorkgren için zorlaştırdı. Ancak üzerine birde coaching olarak yapılan sürekli savunma ve hücum planı değişiklikleri iyice takımı raydan çıkardı. Belki bu kadar değişkenin olduğu bir sezonda daha sabit planlardan alışkanlıklardan gidilmesi doğru olacaktı. Tıpkı sezonu 5. bitiren eski koçları Nate Mcmillian’ ın Atlantasının yaptığı gibi.

2021-22 sezonu için şimdiden hazırlıklara başlayan Pacersta ilk karar verilecek alan tabi ki coaching olacaktır. Tahminim o ki bu karara göre kadro yapısıda Pacers’ ta şekilenecektir. Bjorkgren ile geçen sezonu izlediğimizde sezon başı dışında net anlamda ne oynamak istediklerini anlamadık. Tüm sahada bir hücum sistemi kurmaya çalıştığında Sabonis ve Myles Turner’ ın saha içi yayılımlarının ve gelebilecek dış şut katkısının Pacersta içeriye drive eden oyuncu eksikliğinden dolayı etkisiz kaldığı ve hücumlarının sıkıştığı maç maç gördük. Bu durum biraz LeVert geldikten sonra değişse de Myles Turner’ ın sezonu kapatmasıyla çok fazla denenemedi. Ama bu tip oyun için Sabonis-Turner saha için varlığı da ne kadar etkili olabilir tam bir muaamma. Savunma noktasında da Indiananın elinde olan tek şey sezon başından beri Turner’ ın yarattığı çember koruyuculuğu tehditi. Maç başına 3.4 blok rakamlarına ulaşması Turner’ ın başarısından çok ön alanine geçirgenliğini de bize gösteriyor. Özetle mevcut koç ile devam edilecekse takımın takas ve serbest oyuncu piyasasında etkili olup ortalama seviye bazı oyuncularından vazgeçerek rotasyonu biraz daha daraltıp direkt skor katkısı yapacak 3-4 numaraya yönelmesi gerekir.

Kadro da ise sezon boyunca iyi performans veren TJ McConnel ve Doug McDermott’ un kontratları bitiyor. Edmond Sumnerda sınır serbest kalıyor. Maaş bütçesinin yoğunluğu düşündüğümüzde belkide sadece Edmond Sumner’ ı tutmakta fayda olacaktır. Kim bilir belkide Brogdon’ u bir takas malzemesi olarak kullanıp guard rotasyonunda Edmond Sumner ve LeVert ile devam edilebilir.

Sabonis ve LeVert in konumlarının sabit olduğu varsaydığımızda 3 numara için Warren ve kısa beşlerde Lamb gibi oyuncular bulunuyor listeye genel olarak guard rotasyonunda katkı veren Holiday kardeşleri de ekleyebiliriz. Warren ile ilgili takas dedikoduları çıksada bence 1 yıl daha sakatlık dönüşünde ne yapacağını görmek için bekleyebiliriz. Burada benzeri bir sakatlık geçmişine sahip çift taraflı Lamb ve Holidaylerden biri takasta kullanıp 4 numara için Sabonisli beşlerde faydalı olacak Jerami Grant tarzı bir parça eklenebilir. Detroit tabi masada daha fazla taleplerde bulunabilir. Kadro mühendisliğinin iyi geçmesini planladığımız bir off season’ a ihtiyacı olan Pacers için belkide gelecek sezon başında konuşmak daha sağlıklı olacaktır.

 

Tayfun SAYACA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir