NBA Günlükleri

Play-In ardından; Gidenler Bölüm IV Golden State Warriors 2018-2019 Sezonu

Play-In ardından; Gidenler

Bölüm IV Golden State Warriors 2018-2019 Sezonu

2018 yılı temmuz ayının başında herkes için süpriz bir kararla New Orleansta sezonu sakatlıkla kapatan DeMarcus Cousins, kelepir sayılabilecek bir kontrat ile son şampiyonun kadrosuna dahil olmuştu. 2010 lu yılların 2. yarısından beri dominasyonu ile modern basketin tanımı haline gelmiş Warriors için kadro seviyesi gelinebilecek en yüksek noktalardan birine çıktığı kamuoyu tarafından kabul gördüğü bir ortamda, görece LeBronın genç bir nüve ile yeni takımında adaptasyon sorunları yaşanılacağı düşünüldüğünde three peat ufukta ve şampiyonluk söylemleri kulaklarda çınladığı yeni sezon Warriors için başlamıştı.

Beklenildiği gibi de oldu. Sezonu nispeten düşük tempoda götürse de Warriors playoff’ ta Toronto’ nun karşısında favori olarak başladı. Ama önce Durant sonrada Kiay’ ın sakatlık ile kaybı 2020-21 yılı play-in maçında Curry tüm sezonu insan üstü geçmesine karşın Warriors’ un genç Memphis’ e kaybederek üst üste 2 yıl playoff dışında kaldığı bu güne geldi.

Warriors için bu yılın kaybını asla sadece bu yılı ile açıklayamayız. Her takım gibi yaşlanan kadro ve takım içi başarıya doygunluk bir trend şeklinde takımın yeniden kurgulanmadığı hallerde Golden State’ de bulacaktı.  Konuyu bütünüyle sakatlıklara bağlamak yada Durant’ in ayrılışı üzerinden yorumlamak Warriors konusundaki reçeteyi doğru şekilde oluşturmamızı engelleyecektir.

GM lerde takımları gibi yükseliş ve düşüş dönemlerine sahiptir. Son 2 yılda Bob Myers’ ın hangi kararının doğru olduğunu söyleyebiliriz. Wiggins ve görece tek iyi olabilecek Minnesota 1. Tur draft’ ına dönüşen D’Angelo Russell kontratını mı? Curry ve Draymond Green ekseninde 3. bir parça ile rekabetçiliyi sürdürebilecek iken Wiseman gibi takımın zaman planın çok çok gerisinde bir çaylak seçimini mi ? Yada Oubre ye verilen kontrat + lüks vergisi ile NBA’ in en pahalı oyuncu oluşunu mu övmeliyiz ? yada yatışa geçilen 2019-2020 sezonunda önemli rol alan hangi oyuncuyu bu sezon için sahada Warriors için bir actor olarak görebildiniz. Warriors bir tane oyuncuyu bile bu sezona aktif olabilecek şekilde taşıyamadı. Oysaki Eric Paschall, Alec Burks, Gleen Robinson gibi oyuncuların bu  yılda katkı verebilmeleri sağlanmalıydı.

Gelecek için başlangıç Curry’ in insanüstü performansını referans göstererek olmalıdır. Prime döneminden birkaç yıl uzak olsada bu yıl tüm herkese prime döneminden nasıl bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ancak ben 2 farklı açıdan Curry’ nin etkilerini de değerlendirmek istiyorum. Birincisi Curry bu performansı neredeyse 1 yıl oynamadığı 2019-20 sezon sonrasında yapıyor. Yani fiziksel olarak yıpranmadığı bir yılın ardından gerçekleştiriyor. Sezon boyunca yıldızların iniş çıkışları ve bubble sonrasındaki kısa dönemli dinlenmeden nasıl etkilendikleri gördük. Gelecek sezon için Steph bunu ne noktaya taşıyabilir emin değilim. 33 yaşına gelmesi, fiziksel ve mental yorgunlukla geçen sezon gelecek yıl bizi bu Curry seviyesinin çok gerisinde bırakabilir. İkinci durumda Curry’ in kabiliyetlerinin diğer oyunculardaki etkileri. Elinizde bu kadar yetenek seviyesi yukarıda ve saha için sorun çözücülüğü en üst noktada bir adam var iken diğer her oyuncu yetersiz görünüyor ve kendini de o noktada konumluyor. Bugün öyle yada böyle sahada Curry, Oubre, Wiggins ve Draymond gibi bir çekirdek. Poole, Toscana Anderson, Looney, Bazemore gibi rol oyuncuları ile bir takım olabilecek iken Curry’ nin yanlız kaldığı ve diğer oyuncuların yetersiz oluşundan Warriors’ un başarısızlığını konuşuyoruz. Ancak diğer tarafta sadece 43 maç porzingis’ in uyumsuzluk içinde oynadığı Dallas Doncic ve rol oyuncuları etrafında ligi Batıda 5. bitirebiliyor.

Neyse artık 2021-22 sezonuna geçelim. Curry, Kiay ve Draymond çekirdeğinin artık kaç yılı kaldığını hesaplayarak Warriors sezona başlamalı ve sonrasında yapılanmayı düşünmeli. Çünkü bu çekirdeğin uyumu ile 1-2 şampiyonluk için rekabetçi sezon daha yakalanabilir. Öncelikli olarak hem yaş olarak hemde oyuncu olgunluğu olarak takımın çok gerisinde olan Wisemanı değerli bir takas malzemesi olarak görüp yola devam etmeliler. Wiseman sayesinde bir kanat ve bench rol oyuncusu rahatlıkla yeniden yapılanmaya geçmiş takımlardan bulabilirler. Gelmesi muhtemel Minnesota 1. Tur draftı da buna eklenerek takas paketini karşı taraf için büyütmekte kullanılabilirler.

Ellerinde kalabilecek olan Wiggins, Poole ve Toscana Anderson bana az gelişmiş bir Durant, Livingston ve Iguodala prototiplerini hatırlatıyor. Evet o seviyede değiller ama bu roller üzerine oturtabilecek alt yapıları var. Oubre için yeni bir kontrat maaş durumunu düşündüğünüzde hiç kolay değil belki sign and trade ile potansiyel bir adres ve veteran bir parçayı takıma ekleyebilirler. Kiay’ ın sahalara dönüp ritime kavuşabileceği dönemi atlamak için bir parçaya daha ihtiyaçları olacaktır.

Özetle Warriors için hala umut var ama doğru hamleler ile köklerine dönmeleri gerekiyor. Hala Efsane oldukları gibi son birkaç tur daha atma şansları var.

Tayfun Sayaca

 

 

 

 

 

Tayfun Sayaca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir