NBA Günlükleri

Play off ilk Turu; Elenenler

Play off ilk Turu; Elenenler

Miami Heat; 29.05.2021 ELENDİ

Günümüz,

Tecrübelerinizin, sizi aynı şekilde gelecekte de başarıya ulaştıracağı diye bir şey yok. Bunu bu yıl ki Heat-Bucks serisinden rahatlıkla görebilirsiniz. Çok uzağına gitmesenizde değişmeniz gerekir. Benzer formülünü kullanmaya çalışan Miami bu sefer istediğine ulaşamadığı gibi playoffta süpürülüp haziranı bile göremeyen tek takım oldu. Rakip Milwaukee seriye sezon başı ve ortasından beri hazırlandığı gösterdi. Süprizleri ve adaptasyonları ile tanıdığımız Spoelstrada 4 maçlık serinin hiç bir noktasında aktör olamadı Toplam çeyrek başına 16-4 lük Bucks üstünlüğü bu durumu net olarak bize gösteriyordu

Gelecek,

Umutsuz olmaya gerek yok. Sonuçta Heat, sezon sonu itibarıyla geniş bir Salary Cap’ e, Jimmy Butler’ a ve Adebayo’ ya sahip. Elde kalacak olan diğer oyunculardan ise Duncan Robinson, Tyler Herro, Kendrick Nunn değerleri biraz kaybolmuş olsada hala sign and trade veya takımın oyununu geliştirmek için element olabilirler. Geri kalan herkestende uzak durulur ise Adebayonun yanına Markkanen veya John Collins gibi bir parça getirilebilir yada 2020-21 sonrasında mutsuz bir yıldız parçası 2010 yazı kadar sansasyonel olmasada Florida sahillerine gelebilir.

Boston Celtics; 01.06.2021 ELENDİ

Günümüz,

Sezon içinde sürekli yeni opsiyon arayışında olan takım ve Stevens eldeki istikrarlı ikiliden Jaylen’ ı da kaybedince son yıllardaki en umutsuz playoff start aldılar ve sonununda son 5 yılda ilk kez bir playoffu ilk turda süpürülmeden bir +50 lik Tatum performansı uzağında 4-1 kapattılar. Yetenek seviyesinin bu kadar az olduğu bir denklemde belki de ligin düzen anlamında en belirsiz ama yetenek seviyesinde en üst düzey takımı ile eşleşmek dengeyi ağır bir şekilde Celtic aleyhine bozdu. Cehennem sezonu cehennem gibi bitti ve o an itibarı ile değişim başladı

Gelecek,

Jaylen Brown sezonun belli bir kısmını kaçıracak olsada yapılanma anlamında Tatum ve Brown dan daha iyi başlangıç olmaz. Bu yıl için eldeki tek kazancında Robert Williams olduğunu düşünürsek.

Taze GM Brad Stevens eldeki potansiyeli şüpheli genç nüve yi (G.Williams, A. Neismith, R.Langford), Kronik sakat ve kronik formsuz olan Kembayı, Artık değiştirilme zamanı gelmiş olan Marcus Smartı bir çok paketle gerekirse haraç mezat gönderip sadece Tatum, Brown ve Williams’ ı kadroda tutulacağı bir planla Boston camiasına Danny Ainge’ ın gidişi ile başlayan değişim rüzgarlarını Stevens basketbol aklı ve doğru koç seçimi ile hareketlendirmek iyi gelecektir.

Washington Wizards; 02.06.2021 ELENDİ

Günümüz,

Savunmada herkesin bir an önce sahanın diğer yönüne doğru ulaşmaya çalıştığı ancak çoğunluklar Westbrook’ un birinci olarak geldiği bu düzen 3 noktada başarıya ulaşıyor

1.Bradley Beal daha mutlu

2.Scoot Brooks kenarda çok daha iyi gözüküyor

3.Westbrook Oscar Robertson’ un rekoru geçti geçecek veya şu kadar geçirdi haberlerinin sıklığını arttırıyor.

Ama sonuç olarak size sadece playoffta en iyi şartlarda bir galibiyet aldırıyor.

Takımın sezon başı dibe vuruşu ve yıldızı Beal’ in elden kayıp gitme ihtimallerini düşündüğümüzde bu tarz bir final camiada kimseyi mutsuz etmemiştir. Herkesin çok mutlu olduğu bir sezon finali olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca seyir zevki olarakta patlamalara sahip takımı çevresinde toplayabilen bir Russell Westbrook izlemekte keyifli. Size bir adamın herşeyi yapabileceğini gösterdiği gibi aynı adam herşeyi de paramparça yapabileceğini hayata karşı öğütlüyor bir yerde

Gelecek,

Takım elendi ama son 20-30 maçta, gelinen seviye, Westbrook eksenli olsada bir oyun düzeni kulüpteki yöneticileri tekrar yeniden baştan başlamak yerine bu düzenin geliştirmeye itecektir. İki temel oyuncunun aynı zamanda biten yüklü kontratları süresince rekabetçi olunabilir. Pandemi sonrasında seyircinin tekrar parkelere döneceği denklemde Wizards için hem finansal hemde bağlılık yaratmak rekabetçi bir durumda olabilecek. Zira ellerinde birbirini nötr hala getiren en iyi ve ek kötü takas yapılabilecek kontratlar var.

Thomas Bryant ve  Bertans hala takımda olacak bu yıl Gafford’ ı ve Robin Lopez hook shotlarını buldular Lopez’ i de tutarlar ise farklı bir arka alan yakalayabilirler.

Beal-Westbrook ikilisine uyum sağlayacak kanatlar gerekiyor. Ellerinde genç Hachimura ve Avdija var iki oyuncu yetenekli ve değerli olmasına karşın sahada birşeyler yapmak isteyen tipte oyuncular ama ne yazık ki sahada Westbrooktan dolayı topu bulmak kolay değil. Takas edilip karşılığında bir Covington tarzı yardım temelli yüksek tempo oyuncusu bulmak zor olmayabilir. Bu da onları gelecek yılda buralarda tutacaktır. 

New York; 02.06.2021 ELENDİ

 Günümüz,

Hatırlanmalı ki New York en son playoff oynadığında Jason Kidd, Marcus Camby, Kenyon Martin ve Rasheed Wallace bu takımda basketbol oynuyordu. Carmelo ve Amare eksenli çok geniş bir kadroya sahip şekilde playoff yarı finalinden elenmişlerdi. Bu sezona ise Thibodea şüpheleri ile eldeki 3-4 genç oyuncuyu geliştirmek için girildiği düşünülüyordu. Gelecek sezon sonu çaylak kontratları devam eden oyuncular dışında Randle’ ın kontratının kalması yönetim anlayışında bir takım değişiklikler olsa da New York medyasında boş salary cap’ e çekebileceği söylentileri üzerine tartışmaları hepimiz bekliyorduk. Ama öyle olmadı takım çatır çatır çıkıp oynadı Randle Allstar yaptı. Takımı 4. yaptı. Barrett ve Quickley’ in önemli bir parça olabileceğini gösterdi. Oturan genç oyuncularında çalışmadan bu takıma giremeyeceğini rekabetini yansıttı ki bunu da Playoff ta Toppinden gördük. İyi bir sezon geçirdiler fakat tecrübesiz play off ta Thibodea nın kazanma hırsı sebebiyle tecrübe edinmek yerine kazanmaya çalışıp çok kötü gözüktükleri bir final yaptılar.

Gelecek,

Devam mı edeceğiz yoksa gelişim için sabır mı göstereceğiz. Sezon sonu itibarı ile 30 takım arasında karar anlamında en zor karar Leon Rose ‘ un önünde olabilir. Randle bir allstar mı ve Super Max ‘ ı hak ediyor mu yanına gençleri koyup mu gitmeli yoksa onları bütünleyip bir yıldız mı almalı eldeki gençlerin tavanı ne? Başta Quickley, Barrett hatta sakat Mitchel ve sezon sonu Toppin potansiyel gösterdi ama bunlardan hangisi ana oyuncu olabilir.

Leon Rose acele etmemeli ve gelişip gelişmediğine Randle’ ın nereye gidebileceğine bir kez daha bakmalı. Potansiyel tüm fırsatları da eldeki güçlü assestler ve geniş salary cap ile kullanmaktanda çekinmemeli ama ne olursa olsun MSG a yakışan ve geri dönen rekabeti kaybetmemesi içinde takımı bu seviyede tutmalı. Bu yaz hamle anlamında olmasada en aktif takımın New York olacağını söylesek yalan olmaz.

Memphis; 02.06.2021 ELENDİ

Günümüz,

Teknik olarak 2. en iyi oyuncusunun kim olacağının belli olmadığı bir sezonda. Genç bir oyuncu grubunun play-inden de olsa 8 sıradan playoff lara girip deplasmanda ligin liderini yenerek başladığı bir seriyi kaybediyor olması bile epey yeterli bir mutluluk seviyesi. Serinin kaybedilişine gelir isek tamamen modern oyun prensiplerine göre kurgulanmış dış şut, delicilik ve çember savunma seviyelerinde anomalilere sahip bir takım olan Utah’ a Morant ekseninden kafa tutmak Utah’ ında talep ettiği bir oyun düzeni oldu. Morant yanına biraz Dillon Brooks’ u da alarak sezon ortalamaların 5-6 yükseltmiş olsada bu durum takımda fark bir başka tehdidin ortaya çıkamaması ile sonuçlandı. Komple olan takımları genç bir oyuncun tek başına yenmesini şut istikrarınız da yoksa imkânsız ile değerlendirebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun Morant draft class’ ın açık ara en iyi oyuncu olduğuu herkese bir kez daha ispatladı.

Gelecek,

Beklentiler J. Jackson ve Morant ekseninde bir Memphis kurmak üzerineydi hatta bu yüzden rekabetçi olunarak draft daha yüksekten seçimler yapmak yerine orta seviye draft pozisyonlarında potansiyel yerine Brandon Clark, Desmond Bane ve Xavier Tillman gibi kolejde uzun süre geçirmiş rekabete daha fazla katkıda bulunabilecek oyuncular tercih etmişti. Buna ek olarak Valanciunas ve Kyle Anderson gibi katkılardan üst seviyede faydalanılmış Dillon Brooks ve Tyus Jones gibi oyuncularında yükselebilecek potansiyellerini de içine katarak bir takım düzeni kurmuşlardı. Ancak bu kurgu onları sadece bu basamaklar tutuyor. Geçen yılda böyleydi bu yıl da. J. Jackson’ a inanma noktasında da şüpheler açık 3 yıllık kariyerinde şimdilik 100 e yakın maç kaçırdı. Ligin en modern uzunu elinde iken eski tip bir uzun ile mücadele üzerinden oynamayı mı planlayacaksınız? Memphis’ in ihtiyacı olan onları bir sonraki adıma götürecek hamleye karar vermek ve kadroyu 10-12 potansiyelli oyuncu yerine 7-8 potansiyele ve 4-5 tane modern istikrarlı adama götürmek olacaktır. Belki de sadece Ja Morant çevresinde.

Portland; 03.06.2021 ELENDİ

Günümüz

Terry Stotts, McCollum ve Lillard 3 lüsünün oluştuğu 2012-2013 sezonundan beri Portland istikrarlı olarak playoff çıkıyor ve genelde ilk turda eleniyor. Her playoff başlangıcında takım bazı pozitif yorumlara sahip olsada genel olarak tahminlerde ilk turda eleneceği kamuoyu tarafından kabul görüyor. Her zaman bu üçlüyü desteklemek için sezon başı ve içinde hamlelerde yapıyorlar. Ama hiç bir şey değişmiyor. Dame time sürekli çalışıyor gene bir şey değişmiyor. Biten sezon sonrasında da McCollum çok düştü. Nurkic böyleydi falan diyip bu üçlü ekseni etrafında takımı döndürüp duruyorlar. Aslında biraz durum Portland kültürüyle alakalı mevcut durumun hep pozitif tarafını görüyorlar uzun süren Nate McMillan döneminde de Maurice Cheeks döneminde yani son 20 yıldır hep böyle. İyi bir ana plan oluşturup uzun süre onun modifikasyonları ile vakit kaybediyorlar. Belki de daha sık yıkmak lazım.

Gelecek

3 lü den birinin hep gönderilmesi noktasında McCollum zayıf halka olarak görülmüştü. Ama sorun aslında Terry Stotts’ ın hiç bir şekilde bu ikilinin savunma performansı yükseltemediği gibi onların saha içindeki defenktlerini de kapatacak bir kurguyu takım içinde yerleştiremedi. Elinde bu yılda daha önceki dönemlerde yardım savunması anlamında ya da pota altı rotasyonu için fark yaratabilecek oyuncula geldi geçti. Ama tüm takımlarda sadece Lillard ve McCollum seviyelerini yükseltti. Derrick Jones Jr un genç yıl gösterdikleri ortada bu yıl rotasyonun parçası bile olamadı. Playoffta dakikalarca Jokic Covington eşleşmesini izledik. Monte Morris sağdan soldan geçerken. Portland ikna edebiliyorsa kimseyi Stotts ın ayrılışından sonra değiştirmemeli. Nurkic’ i savunma anlamında yedekleyecek basit ama Bully Ball oynayabilecek D.Howard tarzı bir oyuncu bulmalı elindeki düşük potansiyel ve draftları katkıya evriltip 1 yıl daha denemeli.

Lakers; 03.06.2021 ELENDİ

Günümüz

1995 Houston şampiyonluğundan sonra Rudy T Don’t ever underestimate the heart of a champion! Diye sesleniyordu mikrofonlara o gün herkes bir şampiyonun ne kadar kötü sezon geçirirse geçirsin bir sonraki sezonda o kadar iddaalı olabileceğini anlamıştı. Hareketli geçen sezon başı ve takıma kâğıt üstünde pozitif eklemeler ile yavaş başlayan Davis’ e rağmen iyi sezon başlangıcı yapmıştı Lakers. Davis’ in sakatlığı ile LeBron vites arttırıyor. MVP dedikodularını alevlendiriyordu. Hoşuna gittiği de belliydi ve bunun için maçları zorluyordu. Fakat sonrasında darbeye bağlı bile olsa sakatlık ile Lakers sahada Dennis Schöder önderliğinde çıkmaya başlayıp yolda onu da kaybediyordu ve hücum yapamayan beşler ile play-in e doğru gidiyordu. Kimse kaygılanmıyordu çünkü onlar şampiyondu. Ama bu onlara güvenden ziyade ego taslayabilmek için bir alan açıyordu. Ne olursa olsun şampiyon olmak için sahada çaba göstermek lazım. Nihayetin takım sezon performansı ve sonuç olarak herşeyin çok uzağında kaldı. LeBron’ un hortlayan egosu ile kişisel ajandasının peşinde koşması Howard gibi adanmışlığı yüksek oyuncular yerine Drummond gibi bireysel performansı düşleyen yada kontrat peşindeki Schöder den belli anlarda sahada liderlik etmeyi istemek. Bunlar Lakers’ ı erkenden eve gönderdi.

Gelecek

Öncelikle takımın dinlenmesi gerekiyor. Erken biten sezon zaten bunu Lakers’ a kolaylıkla verecektir. Diğer konuda uyum olacaktır. Çoğu takımdan farklı olarak Lakers temel 2 lisi ile her zaman şampiyonluğun birinci favorisi olacak. Bu yüzden takımda Kuzma ve Cadwell Pope gibi oyuncuların ortalama kontratları devam etsede şampiyon takım kurgusuna hizmet edecek birşeylere ihtiyacı var. Vogel zaten elindeki her nüveye bir savunma karakteristiği katabiliyor bu yüzden takım hücumdaki tek boyutu arttırılmalı elde geçen sene bunu Schroeder, Harrell ekseninde deneselerde pek istedikleri verimi alamadılar. Açıkçası kurulacak takımda beklentinin LeBron ve Davis sahada olsa bile fark yaratabilmesi boyut katabilmesi geçen seneki bu ikili ile bunu sağlamak ve bu 4 oyuncuyu sahada tutmak mümkün değildi. Takım için hiç kimsenin maçı kapatmaya çalıştığı anlarda. Schroeder LeBron Kuzma/Pope Harrell Davis bir beşin saha da olacağına inandığını zannetmiyorum. Burada daha dengeli bir yapı kurulmalı. Draft alanındaki sürpriz seçimleri düşündüğümüzde 7 kişilik bir rotasyon 2 veteran ve yaratılacak draft süprizi ile oluşacak bir kadro Lakers’ ı favoriler arasına yazacaktır.

Dallas; 07.06.2021 ELENDİ

Günümüz

Playofflar da topu değeri malum. Baskılı ön alan savunmalarında, kısalan beşlerle, savunma eforunun artışı her ribaund her sayının takımlar için değerini arttırıyor. Evet, belki de bu yüzden, Dallas elenme maçında toplamda benchten gelen 6 sayı için toplamda 40 milyon dolar bir para ödedi. 12,7 sayı 4,5 ribaund ve 1,3 sayı içinde aşağı yukarı 30 milyon dolar daha ödendiğini söyler isek kimden bahsedildiğini anlayabilirsiniz. Açıkçası bazı çöp kontratların olduğu takımlar içinde bu kıyası yaptığımızda bu karşılaştırma komik gelebilir ama takımın bu kadar gereksiz noktalara bu kadar değer vermesi ya da değerli oyuncuların sırf kapristen sahada etki yapmaması kabul edilemez. Lukanın yapabildikleri izleyebilmek sınırsız potansiyelinin keyfine varmak bunlar seyirci gözünden çok görkemsiz tecrübeler ancak bu durum Carlisle, Donn Nelson ve Marc Cuban içinde böyle gibi sahada bu kadar yanlızlaşan bir Doncic’ in Nowitzki gibi yapacağını düşündükleri algısında olabilirler. Farklı bir kuşaktayız ve kısalan sözleşmeler ortada iken Lukanın kendisi için hızlandırdığı gelişim takvimini takım inşasında da bir an önce uygulamak gerekiyor. 1-2 orta seviyede katkının eksik olduğu bir elenmeydi. Seride Clippers galibiyeti ile geçen bazı maçlardaki bazı sekanslar için Luka dışında gelebilecek bu tarz istikrarlı katkı alınırsa sadece 2 senedir ileriki turlar için Clippers’ ın enerjisini bitirmek yerine Dallas bir üst turada çıkmış olur.

Gelecek

Atlanta Hawks’ ın modeli ortada draft gecesi yapalan takastan beri bireysel olarak Luka ve Trae Young karşılaştırılıyor. Bu zamana kadar saha içi dominasyonu ile Doncic hep bir adım öyleydi. Belki hala bu durum böyledir. Fakat yıldız olmak için ana sahnede de istatistik kâğıdını doldururken takımı taşımalısınız. Tabi takımda gelirken sizi o kadar zorlamamalı aynı gece bir kaç saat önce durum böyleydi genç bir takım için berbat bir maç sonu olsada saha da Young dışında her oyuncu rolü hatta rolü üstünde katkılar veriyordu. Young Wells Fargo Centerda Knicks taraftarına ek olarak Sixers taraftarı içinde villian bir karakter olurken Luka acı çekiyordu. Bu yüzden yapmak gereken Dallas içinde geçmişteki gibi aktif olmak Hardaway ve hiç katkı vermeyen Redick dışında ellerindeki kontratların hepsi aşağı yukarı devam ediyor. Porzingis kontrat tavanın hemen orasında 30 milyonluk kontartı ile duruyor. Ellerinde de 10 milyon ortalamalık Dallas için değerli ama NBA için hiç önem arz etmeyen kontrat ile yola başlamak hiçte kolay değil Kontratında yenileme sezonuna giren Doncic’ in karar vermesi bu ortamda hiç kolay olmayacak.   Hardaway en azından 20 milyon seviyesinde bir kontrat talep edecek ve bunu karşılama durumunda esnek kalmak mümkünde olmayacak.  Dallas hiç bir şekilde hazırlanmadığı bu yaz için hamle ve katkı eklemek konusunda belirsiz. Belki iyi bir plan ile Lukayı takımın etrafında 2-3 yıl da bitecek bir yeniden yapılanmaya itebilirler. Belki iyi karşılıklar bulacakları Porzingisin gidipte kendini lider edebileceği bir takım ile takasa da girebilirler.

Tayfun SAYACA

 

 

Tayfun Sayaca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir