NBA Günlükleri

Takas Değerlendirme Hattı Boston – OKC (18.06.21)

Takas Değerlendirme Hattı

Boston – OKC (18.06.21)

Boston Celtics;

Al Horford $27,000,000 $26,500,000 (Garanti 14.5M)

Moses Brown $1,701,593 $1,846,738 $1,997,718

2023 2. Tur

Oklahoma City Thunder;

Kemba Walker $36,016,200 – $37,653,300

2021 1 Tur (No: 16 Pick)

2025 2. Tur

Boston Celtics Grade B+

Dünyanın gelişimi, bize bir gün zamanı geri alabilme fırsatı verecek mi emin değilim ama Boston 2 yıl önce yaptığı tüm ana hamlesini bugün bu takas ile geri almayı denedi. Tabi bunun için ilk hamlesinin peşinde olan Brad Stevens draft kara borsasının en önemli aktörü Sam Presti’ ye gitmek zorunda kaldı.

Kemba Walker’ ın görece takası zor olan kontratını sadece bu yılki 16. sıra draftı ile takaslamak görece hasarsız bir hamle. Zira Brown, Tatum çekirdeğini rekabetçi tutmak için direkt hamlelere gerek olduğunun farkında olan Stevens, takımının prime dönemindeki savunma aklına tekrar kapılarını bu takas ile açmış oldu.

Horford, düzen takımlarında hangi şartlarda olursa olsun temel olarak takımın savunmasını her zaman 1-2 adım yukarıya çıkaracak bir disiplin getirebilir. Yerde savunmayı seven Stevens içinde Horford’ un takıma dönmesi her ne kadar koç pozisyonunda olmasa da sevindirici. Ek olarak geçen sene özellikle blokları ile takımın savunma lideri olan Robert Williams içinde Boston önemli bir mentor bulmuş oldu. Süreleri hem Horford’ un hemde Moses Brown gelişi ile artmayacak olsada Williams’ ın veriminin artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kemba son 2 yılda guard rotasyonuna bir potansiyel getirse de fiziki olarak 2-3 özel periyot dışında sürdürülemeyen bir saha katkısı oldu. Bu takas ile pota altı rotasyonunu tamamlıyor olmak ve 7-8 milyon arasında bu yıl, gelecek yıl içinde Al Horford’ un garanti kontratının 14.5M olacağını düşündüğümüzde salary cap’ te farklı hamleler için yer açıyor olmak Kembanın getirdiklerini fazlasıyla tolere edecektir.

Özetle Celtics takımın 3-4-5 numara pozisyonlarını Tatum, Brown, Horford, Moses Brown ve Robert Willams ile garanti altına almış oldu. Ancak Kembanın da ayrılığı ile ön alan adeta bir çöl durumda burada Smart ve diğer düşük potansiyelli oyuncular üzerinden mi gidileceği yoksa bunlarında upgrade edilmesi için gösterilecek çabalar bu takasın değerini de o yönde etkileyecektir.

Oklahoma City Thunder Grade A-

Birleşik devletlerin tam ortasında durum hala aynı. Takıma gelen takas değeri düşmüş oyuncuları parlatılıp bir şekilde doğru adreslere göndererek draftlar elde ediliyor, bazı geniş katılımlı draftların parçası olunarak alınan 2. Tur draftları toplanarak OKC ve Sam Prestinin getirdiği yeni soluk sürüp devam ediyor. Ya da benzeri bir sürü şey…

Rebuilding süreçleri için OKC nin son 2 yıldaki hareketleri yeni başlayanlar için NBA rebuilding ajandası gibi.                      Her yerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz istatistiklerde

2021 için üç ilk tur; 4. Sıra, 16. Sıra (Boston) 18. Sıra (Heat) + üç 2. Tur draftı                                                                                 Toplamda 7 yıl içinde 18 1. Tur 18. 2. Tur draft’ı

Ellerindeki draft ve bazı potansiyelli oyuncular ile neredeyse 7 yılda takımı 3 kez rebuilding sürecine sokabilecekler.

Bu kapsamda, maaş seviyesini etkileyebilecek bir kontratı Kemba ile almış olsalarda OKC ligin en düşük salary cap kullanımına sahip olduğunu unutmamak lazım. Bu hamle en azından salary cap alt limitin üstünde kalmalarını sağlayacaktır takımda biten kontratları düşündüğümüzde.Tabi Kembanın alışılmış OKC rehabilitasyonuna bağlı olarak takıma önümüzdeki yıl için ne vereceği denklemde yer edinebilir.

Açıkçası 2022 için OKC nin play off a biraz daha yakın olacağı bir ortamda sıkışan oyunda kısa periyotlarda da olsa Kembanın katkıları olacaktır. Charlotte dönemimdeki Kembadan kimse daha iyi 8-11 arasındaki takımın oyuncu olmayı bilmeyebilir. Göstereceği toparlanmaya görede Sam Presti 1 draft hakkı daha bir yerlerden kapabilir.

Tayfun SAYACA

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir