NBA Günlükleri

2021 NBA Draft İlk 10 Sıra Değerlendirmesi

2021 NBA Draftında ilk 10 sıradan seçilmesi beklenen oyuncuları tanıtacağım.

Cade Cunningham

Draftın 1 numarası olması bekleniyor. 2.03 boyunda kuvvetli atletik ve akıllı bir point guard. Geniş bir kulaç açıklığına sahip, savunmada kendisinden uzun oyuncuları bloklayabiliyor. Takım arkadaşlarını besleme konusunda çok iyi. Güçlü fiziği sayesinde boyalı alandan sayı üretebiliyor. Geçtiğimiz sezon 20 sayı 6.2 ribaund 3.6 asist ortalamaları yakaladı %40 ile üçlük attı.

Zayıf yönü; patlayıcılık ve çabukluk eksikiği, yatay hareketleri yavaş ve sıkıştığında zorlayıp top kaybı yapabiliyor bu yönlerini geliştirmeli.

 

Evan Mobley

2.13 boyunda seçkin bir savunmacı uzun olmaya aday. Bu sezon 17 sayı 8.5 ribaund 3 blok ortalamalarıyla oynadı. İki elini de kullanabiliyor, hook atışı var ve potaya gidebiliyor. Burada spikerin de dediği gibi fiziksel olarak Chris Bosh’ı andırıyor. Oyun görüşü var. Potansiyeli yüksek.

Zayıf yönü: Şutu yeterince iyi değil bu sezon %31 ile üçlük attı, serbest atışlarda sorun yaşıyor. Fiziksel olarak şu an için rekabet edecek kuvvete sahip değil.

 

Jalen Green

1.96 boyunda atletik, patlayıcı, içeriyi zorlayan ve sürekli bir alley oop tehdidi var. Temasa rağmen bitirebiliyor. Bu sezon %36 üçlük isabetiyle 18 sayı ortalaması ile oynadı. Geçiş hücumlarında korkusuzca 3’e 1 4’e 1 hücum edebilecek özgüvene sahip.

Zayıf yönü: Sete set hücumlarda da oynamayı öğrenmesi gerekiyor. Pasları daha kesin yollaması gerekiyor. Savunmada ufak kalıyor. Savunma yoğunluğunu arttırması gerekiyor.

 

Jalen Suggs

1.93 boyunda vizyonu yüksek bir top yönlendirici guard. Güçlü, atletik, birden çok pozsiyonu savunabiliyor, takımın ihtiyacı varken oyun kuruyor veya sayı buluyor. Liderlik vasfı taşıyor, gayreti ve özverisiyle örnek oluşturuyor.

 

Zayıf yönü: Yeterince keskin bir şutör değil ve içeri girerken atletizmini kullanamıyor.

 

Scottie Barnes

2.03 boyunda uzun kolları ve çabukluğuyla amansız bir savunma zihniyetiyle oynuyor. Florida State onu top yönlendiricileri, post oyuncularını ve çemberi savunmakla görevlendirdi. Kolejde oyun kurucu olarak oynadı açık sahada çok etkili. Çok iyi hücum ribaundçusu. Rekabetçi bir oyuncu

 

Zayıf yönleri: Yatay hareketi yavaş, dış şutlarda sorun yaşıyor. Şut mekaniğinin değişmesi gerekiyor. İyi bir oyun kurucu olması için şutunu geliştirmesi şart!

 

Jonathan Kuminga

2.03 boyunda büyük ve atletik bir fiziğe sahip. Fundamentalını geliştirmesi gerekiyor. Eğer buna yönelirse seçkin bir savunmacı olabilir. Savunmayı okuyup takım arkadaşlarını besleyebiliyor. İyi ribaundçu, bu sezon 7.2 ribaund ortalaması elde etti.

Zayıf yönü: Doğru karar vermede zorlanıyor, zor şutlar atmaya meyilli.

 

 

James Bouknight

1.96 boyunda ilk adımı çok hızlı patlayıcı, atletik guard.

İki ayağıyla da sıçrayabiliyor, iki elini de kullanabiliyor ve vücut kontrolü sayesinde akrobatik bitirişler yapıyor. Top hakimiyeti sayesinde kendisine şut imkanı yaratabiliyor.

Zayıf yönü: Top yönlendirici olarak bazı pasları zorluyor ve bariz fırsatları kaçırıyor.

Lisedeyken menisküs ameliyatı geçirdi.

 

Davion Mitchell

45 numara formasıyla, aynı soyada sahip olmaları ve oyun olarak benzerlikleri onu Donovan Mitchell’ın kardeşi mi sorularını sorduruyor. Bu kadar benzerliğe rağmen kardeş değiller.

İlk adımı çok hızlı, dinamik, ani yön değiştirebilen bir oyuncu. Dripling yeteneği üst düzey. Sabit şutörleri ve devrilen uzunları çok iyi besliyor. Disiplinli bir pick & roll savunmacısı ayrıca topsuz oyuncuları da savunabiliyor.

Zayıf yön: Atletizmi yüksek değil, serbest atışı sorunlu ve çizgiye az gidiyor.

 

Cameron Thomas

1.93 boyunda izolasyon skoreri. Vücudunu çok iyi kullanıyor, pump fake’leri sayesinde faul aldırma ustası. Sahanın herhangi bir yerinden şutu kaldırabiliyor.

 

Zayıf yön: Pas görüşü kısıtlı, topun döndüğü takımlarda oynamayı öğrenmesi gerekiyor. Savunmada çaba eksikliği var.

 

Tanıdık bir isme geldik şimdi.

Alperen Şengün

2.08 boyunda yaşına göre çok iyi bir ayak fundamentalı ve oyun bilgisi var. Bunu NBA gözlemcileri söylüyor. Bu sezon Türkiye liginde yaptıklarını söylememe gerek var mı? 19 sayı 9.4 ribaund 2.5 asist 1.7 blok 1.3 top çalma ortalamalarıyla 2020-2021 “normal” sezonunda gösterdiği performansla “En Değerli Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Zayıf yönü: Bu sezona kadar 4 numara oynuyordu, NBA gibi üst düzey fiziksel standartlara henüz hazır değil. Fiziğini geliştirmesi gerekiyor.

NBA Draftlarına katılacağını duyurduğundan beri gözler onun üstünde. Bir süredir pek çok takımın antrenmanlarına katıldığı haberlerini görüyoruz. Alperen yakın zamanda“Yeşil Oda”da yer almayı hak kazandı. Yeşil Oda’ya ilk turdan kesin olarak seçilmesi beklenen oyuncular davet ediliyor. Bu oyuncular, aileleriyle beraber bu odadan draftı takip ederler ve seçildikten sonra sahneye çıkarak NBA başkanı Adam Silver ile tanışıp kendilerini seçen takımın şapkalarını takıyorlar. Alperen Şengün’e NBA kariyerinde başarılar diliyoruz.

 

 

Alihan Olcar
Anadolu Üniversitesi - Spor Yöneticiliği, İstanbul Üniversitesi Tarih mezunu.
YouTube içerik üreticisi, yazar, çizer, basketbol sever ve Kobe Bryant hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir