NBA Günlükleri

Detroit Pistons Efsanesi, Michael Jordan ve Bulls ile El Sıkmayı Reddetti

Detroit Pistons Efsanesi, Michael Jordan ve Bulls ile El Sıkmayı Reddetti: Bir Şampiyonluğu Kaybettiğimde El Tokalaşmam Bile.

80’lerin sonu ve 90’ların başındaki Chicago Bulls-Detroit Pistons rekabeti hala lig tarihinin en iyi rekabetlerinden biri olarak hatırlanıyor. Her ne kadar Michael Jordan ve Bulls 1991’de Pistons engelini aşıp tüm ciddi rakiplerini ortadan kaldırıp olayı  tek taraflı haline getirene kadar olmuş olsada.

Bu seri birçok nedenden dolayı unutulmaz, ancak bunların en önemlisi, bazı Pistons oyuncularının Doğu Konferansı Finallerinde süpürüldükten sonra Bulls ile el sıkışmayı reddetmesiydi. Bugüne kadar, bu NBA tarihinin en rezil anlarından biri olmaya hala devam ediyor.

Ancak, o dönemki Pistons oyuncularının hiçbiri geçen yıllar boyunca bu durumdan hiç pişmanlık göstermediler. Hatta bununla gurur duydular ve onlar için değişen hiçbir şey hala yok. Örneğin, Rick Mahorn geçtiğimiz günlerde Bulls oyuncusuyla tokalaşmamakta kötü bir şey görmediğini, çünkü bunu bir şampiyonluğu kaybettikten sonra yapmadığını belirtti.

Çıktığı televizyon şovunda “Bir şampiyonluğu kaybettiğimde el sıkışmıyorum bile. Adamım, unut bunu.” ifadelerinde bulundu.

Bunun o dönemki Pistons oyuncuları için bir “gelenek” olduğunu ifade eden Mahorn sözlerine  takımın bunu her zaman bunu koruduğunu ve Jordan liderliğindeki Bulls bile bunu değiştiremeyeceğini şeklinde devam etti. Hatta bunu ifade ederken Eğer bir “Kötü Çocuk” hakkında konuşmak istiyorsanız, burada bir tane var.

Pistons, oyun stili sayesinde ligde ün kazandı ve yol boyunca birçok ezeli rakip kazandı kazandı. Chicago bunlardan biriydi ve Detroit ile el sıkışmamak Phil Jackson’ın takımı için en büyük galibiyet gibi geldi.

‘Bad Boys’ iyi bir çıkış yaptı, ancak her şey özellikle NBA’de sona erdi. Bu seriden sonra, Jordan’ın başarıyı onlardan ‘çalması’ ve Bulls’unu sekiz yılda altı NBA şampiyonluğuna götürmesiyle Finallerde Pistons tekrar bir yer edinemedi.

 

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir