NBA Günlükleri

Koç Rüzgarları..

Koç Rüzgarları..

2020-21 sezonu play-offları tüm hızıyla konferans finalleri üzerinde devam ediyor.

Şimdilik bu takımlarının başında bulunan 4 koçun yerlerini gelecek sezon için de garanti kabul edebilir. Belki, Budenholzer ve Ty Lue ekseninde gelecek yıl için değişiklikler olma ihtimalleri olsa da elimizde yeterli sayıdaki koç hareket örneklemesi olarak bu yazıya başlıyoruz. 20-21 Sezon sonu ile her ne kadar yazımızın başlığında rüzgar desekte tam bir fırtına olarak koç değişikliklerinde bir hareketlenme oldu.

Aslında sayısal olarak bubble sonrasındaki kısa ve sıkışık takvim döneminde de benzeri rakamlarda bir koç hareket olmuştu. 20-21 sezonu için 7 olan bu rakam sezon ortasında değişen Nate McMillan, Chris Finch ile bu sezon için 9 rakamına ulaşıyor. Peki rakamlar bu kadar yakın olmasına karşın ardı arkasına gelen, şok dalgası yaratacak şekilde kafaları bulandıracak bu durum ile önceki sezon arasındaki asıl fark neydi ?

Burada olayın etkisini yükselten Carlisle, Clifford, Stevens ve Stotts gibi takımının başında uzun yıllar geçirmiş olan bazı koçlarında takımlarından ayrılmasıydı. Bu listeye her zaman tehdit altında olduğu söylenen görece iyi bir sezon kapanışı yapsada Scott Brooks ve yeni takımları ile çiçeği burnunda tecrübeli Van Gundy ve potansiyel vadeden Nate Bjorkgren de eklenmişti. Evet belki Brad Stevens’ ı farklı bir perspektiften değerlendirebiliriz ama ne olursa olsun uzayan listede o da vardı.

Peki neden bu durum bu kadar yankı uyandırdı? İnsanlar burada bir tehdit mi gördü ?

Sorularımızı cevaplamak için şimdi biraz istatisiklere geçelim ve olaya sayısal bakalım

  • Şu an itibarı ile sezona başladığımızda 30 takımın sadece 14 ünde yani %50 den az bir oranda 1 yılın üzerinde aynı takım ile devam eden koç bulunmaktadır.
  • Ligteki toplam aynı takım tecrübesini ele aldığımızda E. Spoelstra ve tabi Greg Popovic gibi uzun soluklu aktörleri çıkardığımızda sadece 1,7 sezonluk bir ortalamaya ulaşıyoruz
  • Sadece 7 coach 3 yılı geçmiş bir durumda ve hala bazı başarısızlıklarından dolayı değişim ihtiyacı üzerinde durulan Quin Snyder ve Budenholzer gibi isimlerinde bu rüzgara kapılabilir. 7 koç sadece 1 yıldır aynı takımda devam etmektedir
  • 13 koç için NBA deki ilk head coach deneyimi yaşanmaktadır. Popovic, Spoelstra, Kerr ve Quin Synder gibi uzun süredir takımları başında devam eden koçları çıkardığımızda 9 koç için bu durum geçerlidir.
  • İlk deneyimleri olan 9 koçun 5′ i yakın geçmişte oyuncu oldukları gibi çok kısa süreli olarak farklı alt pozisyonlarda tecrübeler yaşamışlardır.
  • New Orleans, Washington ve Orlando için koç arayışları devam etmektedir. Bu takımlardan Orlando rebuilding’ e başlamış olsada New Orleans ve Washington da Zion ve Beal ekseninde değişiklikler olabilir.

Tablodan ve özetlerden görünen sonuçlar ile açıkça şunu ifade edebiliriz ki NBA’ in istikrar anlamında tek benzerlik gösterdiği organizasyon tabiki Türkiye Süper Liginden başkası olamaz.

Şaka bir yana 1.7 yıllık ortalama sonuçlarından görülen koçların başarısı için sabırsızlık çok ciddi boyutlarda. Player Power, NBA ve Takım sahipleri arasındaki üçgende yaşanan mücadelenin coach’ lar üzerinde nasıl bir baskı yarattığını ve bu sonuçlara evrildiğini görmek mümkün.

Görüntü bu iken bir de kıdemli ve uzun sürelerdir takımlarına düzen anlamında olumlu sonuç katmış 4-5 isminde uzayan listeye eklenmesi belli gruplar için NBA’ in gidişatı noktasında endişelere yol açtı.

Evet hala sahaya çıktığımızda büyük yıldızların bireysel çabalarına hayran oluyoruz. Evet hala fiziksel üstünlüklerin sahada yarattığı görsel şölene kapılıyoruz. Basit zannedilen hareketlerin görkemine kapılıyoruz.Fakat hepimiz şunu kabul etmeliyiz ki bu yıl için hem normal sezon hemde playoff bölümden öyle yeterince zevkte almıyoruz. Sakatlıklar bunun bir sebebi olabilir seyirci faktörünü tüm sezon boyunca görememekte bir neden olabilir peki sahadaki takım düzenlerinin etkisini artık daha az hissetmemiz bir neden olabilir mi?

Kollektif bir düzenin fark yarattığını hep şampiyonluk örneklerinde görüyoruz. Golden State sadece Curry, Kiay ve Green’ e aynı anda sahip olduğu için kazanmadı. Hepsi doğru mantelitede doğru saha içi yerleşiminde olduğu için kazandı ve Curry de super star oldu. Curry bu sezonda super stardı ancak bu durum play-in geçmesini bile sağlamadı. Çünkü takım sahibi, oyuncular ve coach üçgenindeki kollektiflik bozulmuştu.

NBA de coachlar üzerinden gidilen bu nokta tehdit edici, sadece yıldızların kaprislerine ve verdikleri koç listelerindeki kişilerden onlara mentor getirmek hangi sonuçlara bizi götürecek bunu hep birlikte görüyor olacağız.

Tayfun Sayaca

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir