NBA Günlükleri

Lakers’ın Süper Takım Yaratmasının 5 Yolu

Bu seneki Playoff hayalkırıklığının Lakers açısından şüphesiz birçok nedeni var. Bunların başında sağlık sorunları geliyor. Montrezl Harrell, Marc Gasol ve Dennis Schröder gibi tecrübeli rol oyuncularının takıma dahil edilmesine rağmen Anthony Davis’in Playoff ilk turunda sakatlanmasıyla birlikte Los Angeles ekibinin yıldız kalitesinin pek de yeterli olmadığı ortaya çıktı.

Davis’in gelecekteki sağlık durumu ve LeBron James’in de bu yıl 37 yaşına basacak olması düşünüldüğünde Los Angeles Lakers’ın 3. Yıldıza ihtiyaç olduğu ortada. Lakers normal sezonda tam kadroyken bile Utah Jazz ve Phoenix Suns sadece birkaç maç arkalarındaydı. Tabi ki 7. sıra gerilemeden önceki durumdan söz ediyorum.

Doğu Konferansında bakacak olursak Brooklyn Nets’in 3 skor üretme canavarı Kyrie Irving, James Harden ve Kevin Durant’in en az bir sezon daha bir arada oynayacaklarını unutmamak lazım. Eğer bu muhteşem üçlünün sağlıklı kalacağını varsayarsak şüphesiz bütün otoritelerin favorisi Nets olacaktır. Bu durumda olası bir Nba Finali eşleşmesinde Lakers’ın Nets’i nasıl durduracağı da büyük bir soru işareti.

Bilindiği üzere James’in kontratının bitmesine 2 yıl var ve kariyerinin sonunda 6 yüzüğü elde etmek için her şeyi yapacaktır. Lakers yönetimi LeBron James’in sözleşmesinin sonuna yaklaşmasıyla her türlü gerekli hamleyi yapıp 3. süper yıldızı Los Angeles şehrine getirmeye çalışacaktır.

Lakers Bir Süperstar İçin Ne Önerebilir?

Öncelikle Lakers’ın elinde önümüzdeki dönem için birkaç serbest kalacak oyuncusu var. Bu isimler “sign-and-trade” yaparak istediği süper yıldızı elde etmek için bir paket hazırlayabilir. Bu isimler Dennis Schröder ve Alex Caruso maaşları toplamı 20-30 milyon $ arası olan bu ikili dışında Talen-Horton-Tucker’ın da maaşının 10 milyon $ civarında olduğunu hatırlatmam lazım.

Süperstara sahip takımlar şüphesiz bu isimlerden daha fazlasını isteyecektir. Buna karşılık Lakers’ın elinde Kyle Kuzma ve Kentavious Caldwell-Pope var. Ayrıca bunların üzerine 2027 ilk tur draft hakkını da ekleyebilirler.

Bütün  parçaları bir araya getirecek olurlarsa –Schröder,Caruso ve Horton-Tucker’la serbest kalmadan önce imzalamak kaydıyla- Kuzma, Caldwell-Pope ve 2027 ilk tur seçme hakkıyla oluşturulacak bir takas paketiyle birazdan bahsedeceğim 5 süperstardan birini getirerek yeni Big 3 kurabilirler.

Zach LaVine

LaVine’in şu andaki sözleşmesinin bitmesine yalnızca 1 sene var ve eğer LaVine serbest olmadan Chicago’da ayrılmak isterse Bulls ihtiyacı olan kadro derinliğini baştan sona tamamlayabilir. Chicago Bulls bilindiği üzere Nikola Vucevic’i takasın son gününde kadrosuna eklemesine rağmen LaVine-Vucevic ikilisi Millwaukee Bucks, Atlanta Hawks veya Brooklyn Nets’e karşı yeterli olabileceği de pek belli değil.

Varsayalım ki bu takas gerçekleşti bu durumda LeBron eskisi gibi point-guard pozisyonuna gelecektir ve LaVine takımın bir numaralı skor opsiyonu rolünü üstlenecektir. Pota altında Davis’le birlikte mükemmel bir iç-dış dengesi oluşturabilirler. Unutmayalım ki LeBron James bir yıl öncesinin asist kralı ve 37 yaşında bile olsa bu takımla rahatlıkla istediği sayı paslarını verebilir.

Jimmy Butler

Los Angeles Lakers Butler’la ligin en iyi odaklanmış soyunma odasına sahip takımı olur diyebiliriz. Bu takas gerçekleşmesi için Miami Heat’in Jimmy Butler’a maksimum kontrat vermeye yanaşmaması ve bunun sonucunda sıfırda takım kurmaya yönelmesi gerekiyor. Hali hazırda genç bir iskelete sahip olan Miami Heat Horton-Tucker ve Kuzma ile bunu daha da geliştirebilir. Kadrosunda Kendrick Nunn, Tyler Herro ve Duncan Robinson olduğu düşünüldüğünde oldukça iyi bir ekleme olacaktır.

Miami Heat’in Bam Adebayo’nun yanına Caruso takviyesiyle sağlam bir savunması olacağına hiç kuşku yok. Diğer yandan Butler ve LeBron oyun kurucu rolünü paylaşarak oyuna yön verebilirler. Butler zaten takıma her türlü yardımda bulunurak elit bir takı oyuncusu olduğunu gösterecektir.

Russell Westbrook

Önümüzdeki sene 33 yaşından gün alacak olan Russel Westbrook’un bireysel olarak kendisinden istenen her şeyi yapacağına şüphe yok. Normal sezon MVP’si olmuş 4 kere sezonu triple-double ortalamasıyla tamamlamış bir ismin kariyerindeki tek eksik şampiyonluk yüzüğü. Bir noktada eski takım arkadaşları Kevin Durant’in 2 yüzüğü ve bir diğer eski takım arkadaşı Harden’la birlikte bir yüzük daha kazanma şansı var.

Bu durum göz önüne alındığında eğer Nets-Lakers finali gerçekleşirse gerçekten olağanüstü bir hikaye olur. LeBron James’in hikayesi ve Westbrook’un eski arkadaşlarıyla yüzleşmesiyle birleştiği bir Nba Finali izlemiş oluruz. Eğer böyle  bir takımda Westbrook oyun kurucu rolünü üstlenirse -ki bu bana göre oldukça zor- LeBron asıl mevkisine dönmüş olacaktır ve Lakers yenilmesi neredeyse imkansız bir takım hale gelebilir.

Damian Lillard

Terry Stotts’ın takımdan ayrılmasıyla beraber gözler Lillard’ın takımdaki geleceğine çevrildi. Geçtiğimiz 9 yılda sadece Stotts’la çalşan Lillard 1 kere Konferans Finali görürken çokça defa Playoff ilk turunun ötesine geçemedi. Tabi ki düşünülünce kamuoyunun aklına tek bir soru geliyor. O da Damian Lillard ne zaman şampiyonluk kovalayacağı bir takımda mücadele edecek?

Önümüzdeki sezon 31 yaşına girecek oyun kurucunun kariyerinde 2 defa en iyi beşe seçilmeyi başardı. LeBron James ‘in de tahminen 2 sezonu kaldığı düşünüldüğünde bu kader birlikteliğine kimsenin itirazı olmayacağı açık.

Bradley Beal

Şu ana kadar sıralanan oyuncular arasında belki de Lakers’a en çok uyacak parça diyebiliriz. Beal kendi sayısını üreten gerçek bir 2 numara bu sayede Los Angeles ekibine LeBron veya Davis sahada değilken bile hücumda istediğini sunabilir. Washington Wizards’ın skorer yıldızı elit bir savunmacı olmasa da koç Frank Vogel’ın yapacaklarını hafife almamak gerekir. Bunun en önemli nedeniyse geçtiğimiz 2 yıldaki takım savunması.

Beal LeBron James’in istediği yardımı verebilecek tarzda bir oyuncu kaldı ki LeBron artık kariyerinin bu döneminde hücumda her topu kendi kullanamaz. 2020’de işe yaradığı şekilde LeBron oyun kurucu olarak oynayabilir ancak 2022’de şampiyon olmak istiyorlarsa bu Big 3’nin olabildiğince sakatlanmadan bir arada kalması gerekecek.

Ali Yılbaşı
İstanbul Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir