NBA Günlükleri

NBA Finalleri’nde 2-0 Farktan Dönen Takımlar

2021 NBA Finalleri öncesinde, seride 2-0 öne geçen tam tamına 35 takım olmuştu. Bu seride ise Suns 2-0 öne geçerek tarihteki 36. takım oldu. Ancak Milwaukee Bucks pes etmedi ve muazzam bir geri dönüşle 4 maçı arka arkaya kazanarak 50 yıl sonra takım tarihindeki ikinci şampiyonluklarını kazandı. (En son 1971 yılında şampiyon oldular.)

Milwaukee bu geri dönüşle, NBA Finalleri tarihinde 2-0’dan geri dönebilen 5. ve geri döndüğü seriyi kazanan 2. takım oldu. (2-0’dan dönerek seriyi kazanan diğer takım 2016 Cavs)

Bu yazımızda NBA Finallerinde 2-0’dan geri dönüş yapabilmeyi başaran diğer dört takıma bakacağız.

2016 Cleveland Cavaliers

NBA tarihinin tartışmasız en büyük geri dönüşüdür.

Cavaliers, 2016 NBA Finallerinde sadece 2-0 mağlup olmakla kalmadı, aynı zamanda serinin 5. maçına 3-1 geride girdi ve yine de takımın ilk NBA şampiyonluğunu perçinlemek için geri dönmeyi başardı.

Bu süreçte, Finallerde 3-1 geri dönen ilk takım oldular. Normal sezonda 73 maç NBA rekoru kazanan Golden State Warriors takımına karşı bunu yapmaları, bu başarıyı tarihe altın harflerle yazmalarına sebep oldu.

Finaller MVP’si seçilen LeBron James, tüm bireysel istatistik kategorilerinde – sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok – bir Final serisinde liderlik eden ilk oyuncu olarak bu seride tarih yazdı.

2006 Miami Heat

İlk iki maçta 60 galibiyetli Dallas Mavericks, rakibini 24 sayı farkla yenmeyi başardı ve şampiyonluk hayallerine bir adım yaklaştı. Ancak seri Miami’ye taşınmıştı ve Dwyane Wade’in kaybetmeye niyeti yoktu.

Hepsi Heat galibiyetiyle sonuçlanan son dört maçta Wade, 39.3 sayı, 8.3 ribaund, 3.5 asist ve 2.5 top çalma ortalamaları tutturdu ve %50.5 sahadan şut attı ve maç başına yaklaşık 18.3 serbest atış kullandı.

Dwyane Wade bu olağanüstü performansıyla Heat’i franchise tarihindeki ilk şampiyonluğuna götürdü ve Finaller MVP’si seçildi.

1977 Portland Trail Blazers

Finaller MVP’si olmaya devam edecek olan Bill Walton liderliğindeki Trail Blazers, 1977’de Philadelphia 76ers’a karşı franchise tarihindeki ilk ve tek şampiyonluğunu perçinledi.

Finallere yükselmeden önce Los Angeles Lakers’ı altüst eden Trail Blazers, Finallerde 3. ve 4. Oyunları toplam 54 puan farkla kazanarak geri döndü. Seride 7. Maça ihtiyacı yoktu çünkü sonraki iki maç birbirine yakındı ama yine de Portland maçların hepsini kazanmayı bildi.

1969 Boston Celtics

NBA tarihinin en büyük şampiyonluk hikayelerinden biridir.

Önceki 12 şampiyonluğun 10’unu kazanan Celtics takım bu sezonda 48 galibiyet almış ve sezonu dördüncü sıra tamamlamıştı. Playoff boyunca 50 galibiyetlik üç takımı yenerek bir kez daha şampiyon oldular.

Yarı Finallerde, beş maçta 55 galibiyet alan Philadelphia 76ers’ı evlerine gönderdiler. Bunu, Konferans Finallerinde 54 galibiyet alan New York Knicks’i altı maçta yenerek takip ettiler. Son olarak, yedi maçlık destansı bir Finaller serisinde 55 galibiyetlik Los Angeles Lakers’ı mağlup ettiler.

Bu şampiyonluk, Bill Russell’ın 1956’dan 1969’a kadar 13 yıllık bir süre içinde Celtics’e liderlik ettiği 11 şampiyonluğun sonuncusuydu. Finallerde Lakers’a karşı seride 2-0’lık bir farkı aşarak bunu perçinlediler,

Ahmet Ağaoğlu on EmailAhmet Ağaoğlu on FacebookAhmet Ağaoğlu on InstagramAhmet Ağaoğlu on LinkedinAhmet Ağaoğlu on TwitterAhmet Ağaoğlu on Youtube
Ahmet Ağaoğlu
Basketbolcu, yazar ve ezelden beri Golden State taraftarı, ek olarak sitenin en yetenekli yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir