NBA Günlükleri

NBA ve FIBA Basketbolu Arasındaki Temel Farklar

Hepimizin bildiği gibi 2020 Olimpiyatları bu yaz yapılacak ve  ABD Basketbol Milli Takımı da herhangi bir aksilik yaşamamak için oldukça güçlü bir kadroyla gelecek gibi görünüyor. Peki NBA’den gelen oyuncular FIBA’nın kurallarına nasıl adapte olacak? Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya düşen videoda Türk Telekom’un başarılı guardı Can Korkmaz’ın Zach Lavine’e FIBA kurallarını anlattığı görüldü ve video oldukça beğeni aldı. Peki NBA ve FIBA basketbolu arasındaki temel farklar neler; gelin hep birlikte inceleyelim.

-En temel fark olarak oyun sürelerinden bahsedebiliriz. NBA’de maçlar 12’şer dakikalık 4 periyot olarak oynanırken; FIBA organizasyonlarında ise maçlar 10’ar dakikadan 4 periyot olarak oynanır.

-NBA’ de oyuncular bireysel olarak 6 faul sonrası oyun dışı kalırken; FIBA organizasyonlarında oyuncuların toplam 5 faul hakkı vardır.

-NBA organizasyonlarında 3 saniye kuralı savunma yapan oyuncular için de geçerlidir  ve bu kurala uyulmazsa savunma takımı tek serbest atış ile cezalandırılır.

-NBA’de hücum fauller ve teknik fauller takım faul hakkını etkilemez. FIBA organizasyonlarında ise bu durum farklıdır.

-NBA’de FIBA organizasyonlarında ‘unsportsmanlike foul’ olarak adlandırılan fauller daha farklı değerlendirilir. Flagrant Foul 1 ve Flagrant Foul 2 olarak geçen bu faullerin değerlendirilmesi  ise şöyledir.

Flagrant Foul1: Bir oyuncunun rakibine gereksiz ve sert temasta bulunması.

Flagrant Foul2: Bir oyuncunun rakibine gereksiz ve aşırı sert temasta bulunması. Oyuncu direkt oyun dışı bırakılır. (Tanımlar nba.com’dan alınmıştır.)

-NBA’de koçların verilen kararlara itiraz edebilmesi için yeni uygulamaya konulan Coach’s Challenge uygulması FIBA organizasyonlarında bulunmamaktadır.

– NBA’de maç içinde toplam 6 ayrıca her yarıda birer tane 20 saniyelik mola hakkı bulunurken; FIBA organizasyonlarında ise ilk yarıda 2 ikinci yarıda ise 3 tane mola hakkı bulunur. Ayrıca NBA’de oyuncular mola alabilirken FIBA organizasyonlarında sadece koçlar mola alabilir.

NBA ve FIBA organizasyonlarında başka farklılıklar olsa da en temelde sayabileceğimiz farkları yazmak istedim. Umarım sizler için de keyifli bir yazı olmuştur.

On iki dev adama olimpiyat yürüyüşünde başarılar!

Cemal Oğuz Yıldız on Email
Cemal Oğuz Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir