NBA Günlükleri

Şampiyon’ a bir kala… Phoenix Suns – Milwaukee Bucks

Şampiyon’ a bir kala…

Phoenix Suns – Milwaukee Bucks (2-3)

Valley ve Fiserv Forumdaki maçlarda hem Bucks hemde Suns tüm takım karakterlerinin özeti şeklinde sahaya hükmederek, rakiplerin bireysel bazı pırıltılarına rağmen galibiyetleri rahatça alarak seriyi 2-2 ye getirmişlerdi.

2-2 sonrasında Valleydeki maça herkes sil baştan yaparak çıkmak istiyordu.

Bucks tarafında, Giannis destansı maç performansları ile arkadaşlarını uyandırmış. Middleton ve Holidayden çift taraflı katkılar almayı başarmıştı. Budenholzer 2-0 dan sonra farklı A planları ile sahaya çıkmaya karar vererek Giannis’ in savunmadaki mobil oluşunu kullanarak Lopez ve Tucker’ ın sürelerini kısaltarak farklı bir savunma kurgusu ve buna bağlı hücum düzenini sahaya sürmüştü.

Suns tarafında ise kariyerinde alışılmadık şekilde Paul son 2 maçta sahada insanları şaşırtıyor ve denklemden çıkıp tamamen Booker’ ın isolationları üzerinde yüksek skorlu fakat efektif olmayan maçlar çıkarıyordu. Playoff ların parlayan yıldızı Ayton’ da hem daha yorgun hemde Giannis’ in karşında ayakta kalmakta zorlanıyordu. Booker ekseninde tek boyutlu bir takım olmuştu Suns tabi Cam Johnson dışında.

Ancak hem Monty Williams’ ın kameraya takılan yaklaşımları hemde Paul’ un takım içi varlığı rüzgar Bucks’ a dönmüş olsada tekrar evde olmanın varlığı ile Suns’ ın sahada daha hakim olmayı ister bir görüntüsü olacağını düşündürüyordu.

Maç öncesinde sabah’ ın erken saatlerinde Bucks tarafında Thanasis Antetokounmpo ve asistanlardan Josh Oppenheimer Covid protokellerine yakalandığı haberi basına düştü. Daralan rotasyonlarda başabaş takımlar için herhangi bir kayıp mutlaka bir opsiyon kaybıdır. Bu Thanasis bile olsa bile. Bunun dışında her iki takım içinde bildiğimiz Di Vincenzo ve Saric eksikliği dışında bir eksik olmadan seri başladı.

Q1; Evde olmanın verdiği coşku ile uzun yıllardır paslı kalmış Suns taraftarlarınında gücünü arkasına alan Suns 21 e 37 ile adeta serinin evine döndüğünü hissettirmişti. 6 üçlük ile dağılım olacak şekilde dış şut katkısı alıyor buna Bucks sadece Pat Connaughton’ un süpriz 2 üçlük katkısı ile cevap verebiliyordu. Paul’ unda 4. Maçını unuttuğunu öngörmekte yanlış olmaz hem Ayton devreye sokulmuştu hemde Crowder’ ın isabetli 2 üçlüğü ile oyunu açmışlardı. Herşey Suns’ ın istediği gibi gidiyordu. Bucks tarafında ise hemen Brook Lopez ve Tuckerdan vazgeçilmiş 16-17 dakikalık toplam bir bench dağıtımı ile Connaughton, Teague ve Portis devreye sokulmuştu. Formül aranıyordu. Giannis bile 3 lük denemesini yaparak formül alanını genişletiyordu.

Q2; Serinin bütününde Bucks’ ın bazı anlarda hücumda tıkandığını arayışa girdiğine hep şahit olduk. Sezon boyunca hatta geçtiğimiz 2 yıl boyuncada bu durum hep yıldızın kadar sahada kalırsını hatırlatır nitelikteydi. Giannis’ in hücumları ve bazen gereksiz ısrarcılığı sahada hiç doğru çözümler vermiyordu. Ancak bu seride Bucks’ ın alışılagelmiş durumunun dışında ilginç olan akıcılıktan beslenen Suns taki Booker dışında tamamen bir akıl tutulması sekanslarıydı. Booker 20-30-40 sayar iken adeta poster kahramanlarını izler gibi Suns oyuncuları Booker’ ın isolation’ larını izliyordu. Paul da buna dahil. Pratik bir çözüm ancak Booker en çok kazanırken destek verdiğinizde size galibiyetli veren tipte bir yıldız. Tek başına alıp Bucks serisini götürebilmekten hala çok uzak. 2. Çeyreğin bir kısmında bu alışkanlığından uzakta kalmak zorunda kalan Suns ta birden herşey tersine döndü ve Holiday, Middleton, Portis üçgeninden toplamda 29 sayı yendi ve tüm Suns kadrosu sadece bu çeyrek 24 sayı atabildi. Devreye de Bucks’ ın 64-61 üstünlüğü ile girildi. Suns başlangıç fırtınası bir anda yerini evinde kaybedip serinin kaderinin değişebileceği kaygısına döndü.

Q3; Çeyreği Booker ve Middleton duellosu diye nitelendirmek pratik bir anlatım olur ama arada farkı yaratan Bucks ta Holiday, Giannisin sahaya verdikleriydi. Sahada atılan her sayı da neredeyse bu üçlünün katkısı ile Bucks adımlarını arttırıp seriyi ileri noktaya taşıdı. Diğer çeyreklerden farklı olarak bu çeyrekte Brook Lopez ve Tucker a geri dönen Budenholzer belki 2. Çeyrekte radikal 5 ile maçı erken kapatabilirdi. Ama Budenholzer gene iyi gittiğine inandığını planda ısrarcı oldu. Suns tarafında ise Ayton ve Booker üzerindeki hem süre yükü hemde savunma ve hücum lideri pozisyonunda yıpranma payı artıyordu.

Q4; Paul kısa süreli bende varım dedikten sonra gene Booker eksenli hücum performansına Giannis ve Middleton’ ın skorer oyunu ve Holiday’ in organizasyon kabiliyetleri ile karşılık veren Bucks. Final serisi için özet olabilecek bir o an ile maçın finalini yapıyordu. Herkesin bildiği gibi Holiday Booker’ ın 1-1 I sonrasında resmen topu Booker’ ın elinden alıp Giannis ile bir alley-opp işbirliğinde buluşturuyor ve Valleydeki maçı çalıyordu.

İstatistikler ile Değerlendirme;

Maçı denge ile açıklamak mümkün son toptaki durumu da düşündüğümüzde farklı zamanlarda farklı formüller ile finale gelen iki takım araasında kollektif çabanın sonucu olup 3 yıldıza karşı 1 yıldız bir adım geride kaldı ve son topta onların birebir mücadelesi ile sonuca ulaşıldı. Çok iyi hücum eden Suns’ a karşı çok daha iyi hücum Bucks hikayenin özeti gibiydi.

Serinin genelinde ribaunt-top çalma istatistiklerinde rakibinin çok gerisinde kalan Suns. Bu maçta

Suns; 35 Reb, 9 Stl – Bucks 37 Reb, 7 Stl rakamları ile birbirlerine çok net bir üstünlük sağlayamadılar.

Şut yüzdelerinde de bariz avantajlı olan hatta %68.4 lik 3 yüzdesi ile müthiş rakamlara ulaşsada Suns yenilginin önüne geçemiyordu. Bu maçı Suns adına istatistikler üzerinden değerlendirmek çokta olası görülmüyor.

Game 6 ne getirir ?

2-0 sonrası alışılmış Bucks karakteri ile bu iş bitmiş gibiydi. Paul’ un genel reputasyonu de işin içine girince NBA çevrelerinde Suns’ ın şampiyonluğu kabul görmüştü. Ama Bucks bu playofflarda hep düşmeyi öğrenmiş bir şekilde kalkmıştı da ancak hiç böylesi bir senaryonun bu playofflarda parçası olmamıştı. İlk kez bir deneysel sonuç alınır mı belli olmaz ama bu prime seviyesi ile Holiday, Middleton ve Antetokounmpo evinde bu işi pekte bırakacak gibi görünmüyor.

 

Tayfun Sayaca

 

 

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir