NBA Günlükleri

Takas Değerlendirme Hattı Los Angeles Lakers – Washington Wizards (27.07.21)

Takas Değerlendirme Hattı

Los Angeles Lakers – Washington Wizards (27.07.21)

Los Angeles Lakers;

Russell Westbrook $44,211,146 $47,063,478 (Player Option)

Washington Wizards;

Kentavious Caldwell-Pope, $13,038,862 $14,004,703

Montrezl Harrell, $9,720,900

Kyle Kuzma, $13,000,000 $13,000,000 $13,000,000

No. 22 pick (Isaiah Jackson, who was sent to Indiana)

Los Angeles Lakers; Grade A-

Evet, Westbrook’ ın son yıllardaki repütasyonu bu takası bir mizah malzemesine haline getirdiğini kabul edebiliriz ama genel kanının aksine ne olursa olsun Lakers takıma 3. Süper yıldızı eklemiş oldu. Aslında bu biraz bitmeyen hikayenin devamı gibiydi. Rob Pelinka, 2019 yılında AD ve LeBron’ un birlikteliğini başlattığı dönemde takım kurmama pahasına Kawhi’ yi beklemiş ve sonrasında astronomik rakamlara free agent pazarından bir takım kurabilmişti. Nihayetinde ise yetenek ve fiziksellik üzerinden bubble da görece rahat bir şampiyonluk kazanmıştı.

Takım kimyası değerlendirmesine geçmeden önce 3 süper starın etrafına takım kurmak için Lakers’ ın neler yapabileceğine bakmak lazım;

Lakers free agent pazarına dar bir salary cap ile giriyor. Giden ve gelen kontrat bedellerini düşündüğümüzde Westbrook dev kontratına sahip olmak 8-9 milyon arasında ekstra bir yükü takıma getiriyor. Bu şartlarda görülüyor ki takım Dennis Schroeder’ den vazgeçmişti. Takımda 3 oyuncu dışında kontratlı tek oyuncu Marc Gasol. Hakkında Barcelona dedikoduları olsada Sertaç transferi sonrasında Gasol’ ün en azından bir yıl daha Barcelonadan uzak olabileceğini düşünebiliriz. Yavaşlayan ayaklarına rağmen normal sezonda fayda sağlayacaktır. Ek olarakta Loul Deng’ in 5 milyonluk bir dead cap i var. Toplamda bu kontratlar ile takım 128 milyonluk bir salary cap’ e ulaşıyor.

Ellerinde tutmak isteyecekleri Caruso, Horton Tucker, Markief Morris hatta belki Drummond’ a ne verebileceklerini iyi düşünmeleri gerekiyor. Ama ne olursa olsun elde kalan yaklaşık 20 milyon ile 7-8 oyuncunun dahilini sağlamalılar. Lakers taraftarlarları için kimin gelebileceğini tahmin etmek eğlenceli olacaktır. Lakers belki Avrupa pazarına bile bir göz atabilirler. İstikrarlı şutörler, kanat savunmacıları ve uzun bölgesine yönelik hamleleri olacaktır. Tabi middle level ile gelebilecek şampiyonluk için hevesli yıldızların gözdesininde Lakers olacağını düşünebiliriz.

Kimya olarak kâğıt üzerinde AD, Westbrook, Le Bron için spacing kaygısına düşmek çok kolay bir değerlendirme olur. Bu oyuncuların üçününde yetenek toplamları çok yüksek ve geniş istatistiklerde ve oyunun katkı alanda katkılar verebileceği şüphesiz olduğu unutulmamalı. Westbrook belki de en çok sınırlandırılabileceği takımın bir parçası oldu. Diğer taraftan hem LeBron hemde AD çok iyi şutörler toplun Westbrookta olduğu anlarda saha içi yayılımları sağlamaları ve Westbrook’ un patlayıcısı driveları için yeterince alan olmasını sağlayabilirler. Lakers bu üçlü etrafında farklı hücum ve savunma modellerine çalışması gerekecek ki bu durumlar için Frank Vogel değerli bir oyuncu. Ek olarak LeBron’ un olmadığı beşlerde de topu güvenilmese bile emanet edebilecek birine Lakers sahip olduğu da atlanmamalı geçen yıl Schroeder, Harrell ve Kuzma ekseninde bu başarılamamıştı. Westbrook çevresinde çöp olsa bile hücum için bir formül bulabilir.

Washington Wizards; Grade B-

Wizard takım olarak yönünü son 3-4 yıldır bulmaya çalışıyor ama sürekli olarak net karar verdiğini gösterecek hamleler yapmıyor. Gene benzeri bir hamle yaptılar. Bu takas onları rekabetçi yapacak mıdır? Beal’ in takımda kalması için yeterli olacak mıdır? Yoksa Beal ile vedalaşıp yapılanmanın startını mı verecekler? Hepsi bilinmez.

Bu takasta elde ettikleri pick’ i Indiana ile takaslayarak Aaron Holiday’ ı takıma kattılar. Ish Smith’ in kontratını yenilemedikleri durumda eldeki tek guard o ama buna karşın takas sonunda 3 ve 4 numarada oynayabilecek hemen hemen aynı seviyede 6 oyuncuları oldu. Beal’ i dikkate almadığımızda potansiyel vaat eden tüm oyuncuları 3-4 pozisyonunda sıkışmış durumdalar. Bu yılki draft içinde bu pozisyonlara sıkışabilecek Corey Kispert’ i takıma dahil ettiler. Kadro mühendisliği ve oyun yönlendirmede bu kadar sıkıntılı bir takım rekabetçi olamayacaktır.

Westbrook’ ın tüm takas senaryolarında Wizards’ ın masada çok opsiyonu olmadığı bir gerçek ama daha fazla kadro mimarisine bakılarak Beal önderliğinde bir takım kurma şansı denenebilir. Yada sezon sonu müthiş final en azından trade deadline’ a kadar denenebilirdi.

Yapılanma içinde sağlıklı bir zemininde olduğunu söylemek zor. 27-28 yaşındaki oyuncular takımda ciddi sayıda 23 yaş altında potansiyel gösterebilecek Avdija, Hachimura ve bu senenin draftı Kispert var bu oyuncuların hiçbiri de bir takımın 2 parçası olabilecek seviyede değiller. Belki de artık Beal içinde son yaklaştı.

Tayfun Sayaca

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir