NBA Günlükleri

Takas Değerlendirme Hattı New Orleans – Memphis (27.07.21)

Takas Değerlendirme Hattı

New Orleans – Memphis (27.07.21)

New Orleans Pelicans;

Jonas Valanciunas $14,000,000

Draft 2021 1 Tur (No: 17 – 51 Pick)

Memphis Grizzles;

Steven Adams $17,073,171   $17,926,829

Eric Bledsoe $18,125,000    $19,375,000

Draft 2021 1 Tur (No: 10 – 40 Pick)

Draft 2022 1 Tur (Lakers Pick)

New Orleans Pelicans Grade C+

Her iki takım içinde nedenleri anlayabilmek adına biraz düşünmemiz gerekiyor ama bu takası değerlendirmeye başlar iken önce NOP için rahatlıkla söyleyebileceğimiz 2 başlığı unutmamalıyız.

Biri takımın geleceğinden kaygı duyuyorlar ve bir an önce Zion Williams’ ını mutlu etmek istiyorlar. Davis gibi bir travmayı takımın kültürünün atlatması kolay değil. Diğeri ise bu takasın bu sezon ki diğer hareketleri için bir öncül olabileceği. Eğer zaten devam etmez iseler pekte bir anlamı olmayacak bir takasa imza attılar.

NOP, Jrue Holiday ve Anthony Davis’ in ayrılıkları ile beraber takımın dağılması sonrasında temel olarak yetenekli genç oyuncuları ve draft haklarını toplamaya başladılar. Benzeri takımlardan OKC’ den farklı olarak İngram gibi bir oyuncunun varlığı ve Zion’ ın etkili gelişimi ile yeniden yapılma sürecinin yönünü biraz değiştireceklerini düşünmek mümkündü. Ancak görülüyor ki hem bu yıl ki yüksek seçimlerini hemde Lakers pick’ ini Bledsoe dan kurtulmak ve geçen yıl ki Steven Adams kontratını uzatma hatasını gidermek için kullanarak yola başlamayı tercih ettiler. Her iki oyuncu belli bir seviyede takıma katkı versede sezon içinde görüldü ki Zion ve İngram çevresinde uygun parçalar değiller. Adams’ ın içeriyi kaplaması savunmada önemli olsada hücumda tam olarak takımı kitliyordu. Bledsoe pozisyonundaki bir oyuncudan da beklentiler ne ise kendisi hep tersini sahaya veriyordu. Bu sebepten aynı takasta her iki oyuncudan da kurtulmayı iyi bir hamle olarak görebiliriz. Yerine aldıkları Valanciunas ta modern uzun ve eski tip uzunların tam arasında kalmış bir örnek kontratının kısa oluşu ve maliyetinin az oluşu ile hem sahada hemde takıma salary cap noktasında kaybettikleri her iki oyuncudan daha ciddi bir hareket alanı verecektir. Ama Bledsoe nun bir pazarının olması ve takas hakkının NBA çevresindeki değerini düşündüğümüzde daha farklı opsiyonlara gidilebilirdi.

Öyle yada böyle 2 ilk beş parçasını kaybettikten sonra asıl önemli olan Zion’ u nasıl mutlu edecekleri hamleleri yapacakları  çünkü bu hareketliliğe devam etmez iseler taze koç Willie Green ile sezonu daha kötü bir noktada tamamlayabilirler. Bu hamleler ile Lonzoya max bir kontrat için alan açtıkları gibi 2. Bir eklemede guard rotasyonuna yapabilirler. Zaten yapmamaları ve Lonzonun kaybı ile guard noktasında ellerinde sadece Hart, Kira Lewis ve Alexander Walker kalacak. Kulislerde Kyle Lowry ve Paul gibi isimler geçsede New Orleans sahillerine bu iki oyuncuyu çekmekte hiç kolay değil. Lonzonun takımdaki max kontrat ile varlığı da hem sakatlık geçmişi hemde oyun uyumu ile ciddi bir şüphe yaratabilir. NOP cenneti ve cehennemi David Griffinin hamlelerinde saklı kalacak

Memphis Grizzles Grade B-

Bu takasta Memphis için söylenecek sözler daha az. Kontratların boyutunu düşündüğümüzde 2 yıl için ciddi bir yüke Grizzles’ ın girdiğini söyleyebiliriz. Evet kontrat alt limitlerini düşündüğümüzde tamamen çaylak kontratları ile gidemiyorsunuz ancak bu daha da yönetilebilir bir seviyede olabilirdi. Her iki kontratın takıma katılması ile Grizzles’ ın artık Windslowdan umuduğu kestiğini ve kontratını uzatmayacağını söyleyebiliriz. Ekstra bir 10 milyon için pekte yerleri kalmadı.

Takasta Memphis için avantajlı olan en önemli nokta iyi bir draft klasında 7 sıra yükselerek ilk 10 seçimi yapacak olmaları. Bu şekilde ellerindeki potansiyelli gençlere bir tane uygun kanat oyuncusu daha ekleyebilir.

Gelen giden oyuncular ile de Adams’ ın kadroda kalabileceğini düşünüyorum. Bu sayede bazı savunma defectleri gidecektir. Adams’ ın sahada kalma sürelerini doğru ayarladıkları taktikte geçen yıl ciddi bir potansiyel gösteren Xavier Tillman da daha çok saha kalabilir. Adams Jaren Jackson’ a da en azından Valanciunas kadar uyum gösterecektir. Litvanyalı pivotun kaybıyla da kendilerini bazen zorunlu hissettikleri oyunu yavaşlatan pota altı oyunlarını da artık pek opsiyon bulamayacaklardır.

Bledsoe ile ilgili olarak zaten ortada talipler var hemde kulislerde oyuncunun Memphis’ e gitmek istemediği haberleri düştü. Grizzles başarılı olmak isteyen herhangi bir takıma ellerindeki bazı parçaları da ekleyerek Bledsoe merkezli karşılığında potansiyelli bir kanat oyuncusunu takıma katarak bu takası daha da yararlı hale getirebilir.

Tayfun Sayaca

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir