NBA Günlükleri

En İkonik Reklam Filmleri

Reklamlar dün de bugün de çağımızın en önemli parçalarından biri olmaya devam ediyor. NBA yıldızlarının, ünlü markalar için oynadığı reklamlar ise izlemesi keyifli, ikonik bir video kaydı ortaya çıkarıyor. Michael Jordan’dan Blake Griffin’e bir çok NBA yıldızının oynadığı, birbirinden ikonik reklam filmlerini sizler için derledik.

(LARRY JOHNSON – CONVERSE / 1991…1996)

Charlotte Hornets ve New York Knicks forması terleten eski basketbolcu Larry Johnson, parkede gösterdiği hünerleri bu sefer “babaanne” kılığında gösteriyor. Amerikan ayakkabı üreticisi Converse, reklam filmi için önce Larry Bird sonrasında Magic Johnson’a teklif götürse de bu uğraşları sonuçsuz kalmıştı. Üçüncü sıradaki aday olan Larry Johnson ile anlaşan Converse, akıllara kazınan reklam filmi ile dikkatleri üzerine topladı. Larry Johnson ise bu
meşhur reklam anlaşmasından “Grandmama” lakabını kazandı.

(DIKEMBE MUTOMBO – GEICO / 2013)

4 kez NBA Yılın Savunma Oyuncusu seçilen, 3289 blok ile NBA tarihinin en çok blok koyan ikinci ismi(ilk sıra:Hakeem Olajuwon 3830 blok) olan Dikembe Mutombo, bu reklam filminde de blok koymayı ihmal etmiyor.
Otomobil sigorta şirketi olan GEICO ile reklam anlaşmasına varan efsane isim Dikembe Mutombo, sahada sunduğu sert savunmasını bu sefer GEICO için sempatik bir şekilde göstererek, reklamın trend olmasında büyük pay sahibi oldu.

(MICHAEL JORDAN, LARRY BIRD – MCDONALD’S / 1993)

1993 yılında McDonald’s, Larry Bird ve Michael Jordan ile birlikte anlaşıp ikonik bir reklam filmine
imza atıyor ve ortaya yılların eskitemediği efsane bir reklam çıkıyor. Yıllar boyunca şampiyonluk için parkede mücadele eden iki ezeli rakip, bu sefer “Big Mac Hamburger ve Patates Kızartması” için karşı karşıya geliyor. Mücadele öncesi ise Larry Bird’ün ufak bir ricası var: “Smaç basmak yok”.

(KEVIN GARNETT, TIM HARDAWAY, TERRY PORTER – NIKE / 1998)

1998 yılına damgasını vuran bu reklam filminde, efsane isimler Kevin Garnett, Tim Hardaway ve Terry Porter “Eğlence Polisi” olarak karşımıza çıkıyor. Dönemin çocuklarının hayranı olduğu bu polis ekibi, sıkılan insanlara yardımcı olup eğlenceyi doruk noktasına çıkarıyor. Garnett, Hardaway, Porter üçlüsünün yanı sıra
Gary Payton, Tom Gugliotta ve Jason Kidd de Nike’ın bu ses getiren reklam serüvenine katıldılar.

 

(VINCE CARTER – NIKE / 2002)

Bazı kahramanlar pelerin takmaz fakat Nike giyer. Fun Police reklam serisinden dört yıl sonra Nike, efsane basketbolcu Vince Carter ile bir reklam anlaşmasına vardı. Smaç denilince akla gelen ilk isimlerden Vince Carter, reklamda seyircilerin “Dr.Funk” tezahüratlarına kayıtsız kalmıyor ve takımının kötü gidişatını tersine çeviriyor.

(LEBRON JAMES – NIKE / 2006) 

Yine Nike ve yine bir efsane basketbolcu…
Takvimler 2006’yı gösterdiğinde Nike, o dönem Cleveland Cavaliers forması giyen LeBron James ile bir reklam anlaşmasına imza attı. Filmde dört farklı rolde oynayan LeBron James, “siyah,beyaz,kırmızı” renkli Nike LeBron özel spor ayakkabısının reklamını yapıyor. 2006-2007 sezonu öncesi çekilen bu filmde, yaşlı bir adam rolünde oynayan LeBron, havuzda antrenman yapan genç LeBron’ı uyarıp bir sezon evvelki Detroit Pistons yenilgisine ise atıfta bulunuyor.
2005-2006 sezonunda Doğu Konferansı yarı final serisinde 4-3 yenilerek elendikleri Detroit Pistons serisini hatırlatan yaşlı adam, “Detroit antrenmanını havuzda geçiremezsin. Michael Jordan’ın havuzda antrenman yaptığını mı düşünüyorsun? Ben hiç sanmıyorum.” şeklinde genç LeBron’a uyarıda bulunuyor.
HATIRLATMA: LeBron James, 2015 yılında Nike ile ömür boyu sürecek şekilde bir sözleşmeye imza attı. Anlaşma detaylarına göre, efsane isim 500 milyon dolar kazanacak.

(MICHAEL JORDAN – GATORADE / 1992)

1965 yılında ilk üretimi yapılan ve şu anda Pepsico şirketi altında üretilen Gatorade protein içeceği, belki de tarihindeki en ikonik reklama 1992 yılında imza attı.
“Gatorade iç, Mike gibi ol” sloganıyla yola çıkan Gatorade, reklamda kullandığı özel şarkının yadsınamaz etkisiyle, bizlere izlemesi oldukça zevkli bir reklam filmi ortaya çıkarıyor.

(LEBRON JAMES, DWIGHT HOWARD – MCDONALD’S / 2010)

Ünlü hamburger markası McDonald’s, Larry Bird – Michael Jordan çekişmesinden oldukça verim almış ki, bu sefer aynı senaryo ile LeBron James ve Dwight Howard’ı karşımıza çıkarıyor. Efsane isimlerin hamburger için yaptığı mücadele sırasında ise ortaya davetsiz bir misafir çıkıyor.

(BLAKE GRIFFIN – KIA / 2013)

Güney Koreli otomobil markası Kia, yıldız basketbolcu Blake Griffin ile 2013 yılında bir reklam anlaşmasına vardı. Blake Griffin’in, Kia spor aracı ile karşımıza çıktığı bu reklam filminde, başrollerini Michael J.Fox ve Christopher Lloyd’un paylaştığı “Geleceğe Dönüş” filmine ise gönderme var. Kullandığı araç ile geçmişe dönüp kendisiyle konuşan Blake Griffin, yaptığı sevimli göndermeler ile de reklam filmine ikonik bir hal katıyor.

NOT: Blake Griffin, 2011 NBA All-Star Smaç Yarışmasında Kia aracı üzerinden smaç basmıştı.

(SHAQUILLE O’NEAL – AGE OF BEARD / 2016)

2016 yılında yayımlanan bu reklam filminde Shaquille O’Neal, sakalı çıkana kadar yaşadığı zorlu süreci anlatıyor. Başrolünde Oliver Litondo’nun oynadığı “The First Grader” filmine de atıfta bulunan bu reklamda, Age of Beard’ın mucizevi etkisi ile gür bir sakala sahip olan Shaquille O’Neal, sakal sonrası memnuniyetini
dile getirmekten ödün vermiyor.

Furkan Bahar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir