NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım: Indiana Pacers

‘’Eski günlerin kahramanı Rick Carlisle Pacers bench’ ine geri dönsede artık elinde o eski tepeye oynayan hırslı kadrosu yok aslında diğer bir taraftan Pacers için geçen seneyi zor biteren kadrodan farklı birşeyde yok’’

Genel Değerlendirme;

Takım kültürü baskısı altında yıllardır sıkıcı bir takım görüntüsünü veren Pacers NBA’ in istatistik seven yaklaşımlarında aslında bazı EN’ lere sahip. Muhtemelen NBA en çok aynı seviyede oyuncuyu kadrsounda bulunduran geniş rotasyonlu takımı olabilir. Maaşta yarattıkları ağırlıklar dışında biraz Sabonis dışında kim sahada olursa olsun onlar için pek değişik birşey olmuyor. Tabi sakatlıklardan bağımsız olarak bunu söylemek mümkün. Orada da her halde bir çok oyuncu boyutunda en çok sakatlıktan maç kaçıran takımı olabilir. Jeremy Lamb’ den, Bubble Super Starı Warren’ a yada her takas dönemi senaryosunda yer alan Turner’ ın sezonu kapatması ve Kronik Brogdan ile geniş bir 2020-21 sezonu akla gelebilir.

Takımın belki de bu yıl en kayda değer eklemesi olan Carlisle için bu tarz bir ortamda bir başlangıç var. Aslında Carlisle gibi eski dünyanın biraz yenisine ait olabilmiş takım düzenlerinde mahir ama yeni dönemin oyuncularının en anormali yüzünden sanki yeni oyuncu gücünü dönemine adapte olamamış gibi görünen bir koç olsada Pacers onun için en uygun yer olabilir. Hem takımın genel kültürü hemde oyuncu havuzunun ortalama profil üzerinde olması Pacers’ I sıradan playoff takımı pozisyonlarından süpriz bir ilk seviye takımın 1 basamak altı yapabilir.

Off Season;

Muhtemeldir ki ellerindeki oyunculara yeni bir tane daha eklemek istemediler. Çünkü zaten salary cap te 135M civarında bir alanı kapsayan 13 oyuncu bulunmakta ve bu 13 oyuncunun 6 sı 10 ile 20M arasında sıralanıp takım bütçesinin yaklaşık 100M kullanmaktaydı. E durum böyle olunca zaten herhangi bir major eklemede zaten kolay gözükmüyordu işte bu yüzden biraz kadrodan tuttular biraz kaybettiler bir ekleme yaptılar birde bir potansiyeli ödüllendirdiler. Kimdi bunlar;

T.J. McConnell; Geçen senenin ele avuca sığmayan 2. Guardı McConnell tüm fiziksel defektlerine ragmen istatistiklerde ligin en iyi top çalan oyunculardı. Gerek eforu gerek hızlı oyuna adaptasyonu ile yeni bir kontartı hak etmişti ama bu kadar fiziksel defectleri olan bir oyuncu için maaş bütçesinden farklı hangi takım 7.5 M civarında bir para ayırırdı ki bunu bilmek kolay değil.

Takas parçası olan Holiday biraderlerden Aaron ve sansasyonel Spurs kontratını kapan McDermott’ un kayıpları ise zaten bir çok oyuncunun bulunduğu bir kadroda bu fark yaratamamış oldukları için hissedilir seviyede olmayacaktır.

Kayıplar sonrasında ise yaptıkları tek hamleye geçecek olursak son şampiyon Torrey Craig 5M gibi kelepir bir kontrat ile Pacers’ ın guard rotasyonunda eklemeleri oldu fayda sağlayacaktır ama tabi kronik sakat oyuncuların durumları paralelinde Craig’ in katkılarını hesaba katıyor olacaktır.

Ve son olarakta belkide Pacers için MIP adayı olabilecek Edmond Summer ve onun sezonu kapatan aşil sakatlığı takıma eklenmiş oldu. Bu konuda daha fazla birşey söylemek istemiyorum.

İlk Beş;

Malcolm Brogdon; Bucks yönetiminin Brogdon’ un takımdan ayrılmasına nasıl izin verdiği hep sorgulanır hale gelmiş olsada Brogdon hiç bir zaman Indiana daki performansı ile bu tartışmaların daha da büyümesine izin vermedi. Sakatlık, istikrarsızlıklar ve bazı potansiyel göstersede hiç bir zaman 20 M luk kontratın oyuncusu olmadı. Bakalım bu yıl belkide kontratının boyutunda katkı veremes bile sahada daha uzun süreli kalması mümkün olabilir.

Caris LeVert; Delicilik üzerinden skor potansiyeli en yüksek olan oyuncu herhalde Pacers için LeVert ve bu sayede saha oyunu açtığınızda LeVert’ in birebirleri Indiana’ yı belli noktalara götürebilir. Ama götüreceği yer sürekli şansızlıklar ile uğraşan LeVert günleri mi yada Brooklyn deki o genç potansiyeli mi olacak onu şimdiden kestirmek kolay değil.

T.J. Warren (Jeremy Lamb); Bubble Jordan performansı sonrasında Warren sahaya hiç adımını atamadı. Bir çok kez geri dönüş ihtimali konuşulsa da sezon başı itibarı ile hala belirsiz. Pacers için Warren’ nın yerini alacak Lamb’ inde sakatlık geçmişi ve kontratının son yılında olması kanat rotasyonu konusunda Pacers’ ın ileriye gitmesini engelleyebilir.

Domantas Sabonis; Bir takıma getirdiği kadar götürdüklerini de listeleyebileceğimiz tam bir ortalama All-Star Sabonis. Disiplinli karakteri Carlisle aklı ile bir kombinasyon yapabilir ise Indianayı daha farklı bir takım haline getirebilir.

Myles Turner; Turner her takımın elinde olmasını isteyeceği ancak içerideki bitiricilik sıkıntıları üzerinden uzak durduğu bir potansiyel. Sabonis’ i yetenekleri bazında tamamlıyor olsada ikisinden oluşan pota altı 2000 ler için ideal bir kurgu 2020 yılı içinde ise 5 numara için tek ve ikisinin ortalamasında bir uzun aranıyor. Ne yazık ki Pacers kısa vadede bu ikisini beraber götürmek zorunda.

Koç; Carlisle, head coach olarak 20. yılında ve uzun vakittir evi gibi gördüğü Dallas ayrıldı. Şimdi ise bir önceki evine aslında biraz süpriz şekilde geri döndü. Bir çok contender olan takım için adı geçsede o tercihini Indiana dan yana kullandı. Aslında diğer taraftan bazı söylentilerde Doncic-Carlisle problemlerinden kaynaklı olarak NBA takımlarının biraz Carlisle uzak kaldığı görüşü de vardı. NBA değişiyor olabilir ama hala bazı kültürel yapılardan kaynaklı olarak biraz eskide kalmış olan Indiana için Carlisle biçilmiş kaftan gibi aynı şeyler Carlisle perspektifinden baktığımızda da söylenebilir.

Alıştığımız Carlisle’ ın saha da takıma verdiklerinden farklı olarak oyuncu gelişimlerinde gösterdiği etkide tartışılmaz ve Indiana’ nın elinde gelişiminin artık sınırlandığı düşünülen bir çok oyuncu bulunmakta. Bunlar üzerinde bir gelişim ve sahada daha organize bir Indiana hem başarı konusunda tatmin ediyor olacaktır. Hem de belki Carlisle’ ı bir yılın koçu adaylığına taşıyabilir.

Bench Katkısı; Giren ile çıkan arasında bir Sabonis kadar fark olan Indiana da sakatlıkların durumuna göre ilk beş ve bench yapıları sezon başında çok belirli olmayacağından dolayı bench etkinliği sezon ortasında daha net bir şekilde belli olacaktır. Ama sezon açılışındaki dar rotasyon bench’ in derinliklerinde kalabilecek Isaiah Jackson, Chris Duarte ve geçen sezonun süprizi Oshae Brissett’ ten birinin kalıcı bir bench katkısına dönüşmesini sağlayabilir. Indiana sıkıcı bir takım olsada rotasyon yapısının sezon içerisindeki değişimini izlemek keyifli olacaktır.

Most Improved Player; Rahatlıkla Edmond Summer diyebilecek iken şimdi Indiana Pacers’ ın kadrosunda bir arayışa başlamak zorunda gibiyiz. Takımın genç oyuncuları arasındaki isimler aslında şu anda yıldız potansiyeli seviyesi gösteren Sabonis ve Turner bunların belirli defectlerini düşündüğümüzde super star kademesi için doğru adaylar olmayacaktır. Herhalde burada kayıp sezonları sonrasında Oladiponun ardından gelen LaVert Nets te gösterdiği star ışığını tekrar yakalayabilir. Carlisle’ ın etkiside herhangi bir sakatlık durumu olmaz ise LaVert’ in önünü açıyor olacaktır.

Sezon içi Hamleler; Warren ve Lamb kontratlarının son yılında ve tabi ki Myles Turner bu yılda mutlaka bir takasa parçası olduğu söylentisi içinde olacaktır. Burada Indiana’ nın geleceği üzerinde düşünecek şekilde önümüze şapkamızı koyduğumuzda her halde Sabonis ve belki de biraz La Vert potansiyeli dışında şampiyon olacak bir kadronun yapı taşları bu kadronun içinde değil evet doğru kurgular takımı bir yere götürebilir ama burada yükselecek oyuncuların sadece bu takımı en tepeye çıkarması mümkün olmayacaktır. Ama gösterecek oldukları gelişim ile farklı takımlara müthiş uyum sağlayabilirler. Pacers’ ın başarıya aldanmadan sezon için hamleler ile Lamb gibi yada hatta Brogdon gibi önemli parçalarını piyasada aktif kullanmaktan uzak durmaması gerekir.

Sonuç; Indiana başarısız olduğu geçen yılda bile aslında ligin başındaki tahminlerde 6-7 arasında gösteriliyordu. Ama sezon sonuna doğru öyle bir yere çakıldılar ki. İstikrarlı bir takım hüviyetinden ayrılıp denklemlerin dışında kaldılar. Bu yüzden sınırlı beklentilerin bile olmadığı bir ortamda hareketli geçirmedikleri bir off season ile başlayan Pacers bir yeniden dirilişe gidebilir.

Doğu da orta sıralar güçlenmiş olsada Pacers playoff için geçen seneden daha iddaalı olacak hem takım kültürü hemde koç etkisi ile bazı akşamlar bu takım nasıl kaybetti denecek mağlubiyetler almayacaklardır. Pacers sezon sonu için gideceği yeri de aslında sezonu ortası

Tayfun Sayaca

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir