NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım: Utah Jazz

Geçtiğimiz sezonu çıktıkları 72 maçın 52’sini kazanarak lig birincisi olarak bitirdiler. Konferans ilk turunda Memphis Grizzlies’e karşı 4-1 ile galip gelen taraf oldular. Yarı finalde ise Los Angeles Clippers karşısında 4-2 yenilerek Playoff’a veda ettiler. Geçtiğimiz sezon Quin Synder ve ekibi bize bütün sezon harika bir takım oyunu izletti. Son yıllarda zaten harika bir normal sezon takımı olan Utah bu yıl daha da üstüne koydu ve sezonu Nba  birincisi olarak bitirdi.

Gidenler:

Derrick Favors – Oklahoma City Thunder

Matt Thomas – Serbest bırakıldı (Chicago Bulls)

Georges Niang – Philadelphia 76ers

Ersan İlyasova – Sözleşmesi bitti

Gelenler:

Mike Conley – Sözleşme Uzattı

Rudy Gay – Serbest Oyuncu

Hassan Whiteside – Serbest Oyuncu

Eric Paschall – Draft hakkı karşılığı takasla geldi

Jared Butler – Santi Aldama takası ile Memphis’ten geldi

Jarrel Brantley – Serbest Oyuncu

Trent Forest – Sözleşme uzattı

 

Yapılan En İyi Hamle: Mike Conley ile sözleşme uzatılması bu yaz yaptıkları en iyi hamle olabilir. Baktığımızda Utah takım oyunundan ve kimyadan beslenen bir takım geçtiğimiz yıl harika bir sezonu geride bıraktılar ve ilk geldiği dönemki kimya sıkıntıları da ortadan kalktı. Günümüzde Nba’de iyi bir oyun kurucu bulmak zorlaştı ve Mike Conley ise mevkisindeki ilk 10 oyuncudan biri. Takımınızın ana iki oyuncusunun yanında Conley gibi bir parça olması sizi rahatlatan bir durum kendisi diğer oyuncuları oyuna sokabilmesinin yanı sıra iyi bir şutör olduğu için alan açılması konusunda da takımı rahatlatan bir oyuncu.

 

Yapılan En Kötü Hamle: Hassan Whiteside ile sözleşme imzalamak, baktığımız zaman aldığı maaş 2.4 milyon dolar ama kadrolarındaki ikinci pivot o ve kalan son isim ise geçen yıl 15 maçta 3.8 dakika süre alan Udoka Azubuike. Bu rotasyon pivot mevkisi için hiç yeterli olmayacaktır ve hem normal sezonda hem de Playofflarda takımın başına bela açacaklardır. Bu rotasyon yüzünden Rudy Gobert’in savunmadaki yükü de artacaktır ve bu da hücum performansına da yansıyabilir.

Geçen Seneki Durum

Geçtiğimiz yıl 52 galibiyet ile lig birincisi olarak bitirdiler ve seyircilere de zevkli bir basketbol izlettiler. Mike Conley, Donovan Mitchell ve Rudy Gobert All-Star seçildi bunun yanı sıra koç Quin Snyder da All-Star takımının koçu seçildi. Rudy Gobert yılın savunmacısı, yılın savunma beşine ve All-Nba 3. takımına seçilirken Jordan Clarkson ise yılın 6. Adamı ödülünü aldı.

Bu Yıl Ne Yapabilirler?

Geçtiğimiz sezonda önceki yıllarda da iyi bir noraml sezon takımı olan Utah geçen yıl bir karar değişikliğine gitti önceki yıllarda savunmaya daha ağırlık verirken geçen yıl hücuma odaklanma kararı almıştı. Bu yıl da bu görüşü devam ettirdikleri çok açık çünkü takımın ana 7 kişilik kadrosunu takımda tutup bunlara ek olarak Rudy Gay ve Eric Paschall eklemelerini yaptılar bu sayede yedek beşte de sadece Jordan Clarkson’ın eline bakmayıp katkı verebilecek eklemeler yaptılar ki bu saydığım isimler normal sezonda ilk beşe de alınıp oynatılabilecek oyuncular. Bu yıl benim tahminim her sezon yaptıkları gibi iyi bir normal sezon geçirip konferansta ilk 4 sıradan Playoff’a kalmaları. Playoff zamanında ise belirleyici olacak şey ana oyuncuların taşıyıcılığı olacaktır ki burda Donovan Mitchell takımın tavanını belirleyecek isim olacaktır.

Serkan Mustafa Kul

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir