NBA Günlükleri

Ben Simmons Potansiyel Adresler

Simmons’ın Sixers’a eğitim kampına gelmeyeceğini söylediğinden beri bir dönemin en gözde oyuncusu olan mutsuz All-Star için bazı potansiyel takas adresleri üzerinden senaryolar çizilmeye başladı.

Philly’nin Atlanta Hawks tarafından ikinci turda elenmesinden bu yana Simmons ve Sixers’ın bir arada olmayacağı kulislerde zaten konuşuluyordu ve Morrey’ in masasında olan bazı takas senaryoları ve astronomik talepleri üzerine bazı dedikodularda ortaya çıkmıştı.

İşin komik yanı, Sixers, Simmons’ın ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden gelen her şeyi sezonlar boyunca bari bazı defectlere rağmen yaptı. Şut atması için yalvardılar ama hiç bir zaman sıkışan maçlardaki hücum için onu sorumlu tutmadılar ve bu sorunlar Sixers’ ın kayıtsız tavırları içinde büyüyüp devam etti.

Geçen yıl ki Harden fırsatı sırasında Sixers Houston arasında konuşmalar geçtiği bilinse de detaylarda Simmons’ ın olup olmadığından emin değiliz. Ama Sixers Simmons takasında bazı potansiyelli gençleri de ekleyerek bu işi bitirebilirdi.

Simmons sorunun sonucu ne olursa olsun Sixers çekirdeği bu yıl başarıdan çok uzak kalacaktır.

Simmons takas adresleri;

Portland Trail Blazers

Kaygılarının medyaya düştüğü günden beri Lillard Sixers’ ın bir numaralı hedefi durumunda. Ama bu işin nasıl olacağı şüpheler ile dolu. CJ McCollum merkezinde bir değişikliği Portland kabul edecektir. Zaten yıllardır McCollum-Lillard birlikteliğinin şüphelerini taşıyan takım kurgusunda yeni bir motivasyonun Simmons etrafında oluşabilir. Farklı bir kullanım modeli ile de hemde takımın genel savunmasını arttırma fırsatı bulacaktırlar. Hücum anlamındaki kullanımı ise Portland oyununa da farklı bir derinlik getirebilir. Ama bu takas formülü Sixers’ ın beğenisinden şimdilik uzak gibi. Yanında bazı eklemeler ile Covinghton yada Norman Powell’ ı da bu takasa katarak cezbedici bir formül bulunabilir mi belli olmaz

Sixers-Portland takas senaryolarında kazan kazan yaklaşımda bir sonuç olabilir ama Morrey’ nin hırsı ve sabrı şimdilik bunun önünde engel.

Golden State Warriors

Simmons, açıklamalarında 3 büyük California takımından birine gitmek istediğini söyledi. Lakers veya Clippers’a giden bir yol çok kolay gözükmüyor. Farklı daha iyi formüller gözüküyor olsada burada Simmons’ ın menajeri Rich Paul ve onun son yıllarda lig içindeki artan gücü açık bir şekilde onu California temsilcisi Golden State yakın bir hamleye Simmonsa itmeye çalışıyor.

Warriors ta şampiyonluk için Curry, Kiay ve Draymond eksenine bir yıldız eklemek istediğini direkt göstermiyor olsada bu hamleyi elinde tutuyor. Oyun anlamında Smmons için bazı oyun uyum problemlerinin olabileceğini düşünselerde agresif olmaları muhtemel. Ama alacak verecek detaylarında ise denge neredeyse hiç yok.

Curry veya Kiay talebini zaten haberlerin ilk sıralarında gördük. Hali ile her iki takımda mevcut çekirdekleri gereği rekabetçi olmak istiyorlar. Ama çekirdekteki oyuncular Warriors anlamında bir birine o kadar bağlı ki. Golden State’ in Sixers’ ın oyununu yukarı çıkaracak bir oyuncuyu verme ihtimali çok düşük. Potansiyeller içinde Sixers istekli olmayacaktır. Kuminga, Moody ve Wiseman üçlüsünden ikisini takasa dahil ettiği bir durum da muhtemel bir 3 takım ve Sixers’ ın katkı alabileceği bir oyuncuya ihtiyaç duyulacaktır.

Atlanta Hawks

Ellerinde bir çok kendini kanıtlamış genç oyuncu var. Kevin Huerter, Cam Reddish ve De’ Andre Hunter katılacakları her takıma ciddi katkılar verebilecek oyuncular. Tabi Atlanta ellerindeki kontrat bekleyen bu çekirdek ile takımın salary cap’ ini Young, Collins, Bogdanovic ve Capela 4 lüsüne bağlamış iken bu oyuncular üzerinden direkt bu çekirdeğe katkı verebilecek bir oyuncuyu kadroya dahil etmek isteyebilir. Simmons bu oyunculardan biri olur mu emin olmamak ile birlikte Şampiyon temalı bir Sixers içinde bu genç yetenekler ve Galinari gibi takasa katılabilecek bir hamle çokta mevcut temasına uyum sağlamayabilir. En azından sezon başı itibarı ile böyle bir görüntü yok.

Tabi birde ellerindeki assetleri Simmons gibi takıma uyum sağlaması şüpheli biri için harcamayı isterler mi bu da belirsizliklerden bir diğeri.

Yapılacak bir takas senaryosunda Morrey’ in astronomic talepleri ile onları epey masadan uzak tutacaktır.

Denver Nuggets

Şampiyonluk için hamle yapmış bir takım olan Nuggets Murray’ I kaybettiği ve ne kadar zamanda da geri döneceği belli olmayan periyotta belki Murray merkezli yada dış oyuncu etkisini arttırmak için Michael Porter merkezli bir formüle girebilir.

Listelerde karşılıklı olarak uzatılıp daraltılabilir. Monte Morris, Maxey Shake Milton gibi bir çok öneri ortaya çıkacak ve masaya konabilecektir. Ama tabi burada Nuggets verebileceklerinden veya Sixers’ ın isteyebileceklerden ziyade bu takasa yön verecek Nuggets’ ın şampiyonluk hedefindeki tutumu. Jokic-Murray eksenini 2 güçlü kanat ile destekledikleri bir ortamda bu formülden kolay kolay vazgeçmeyebilirler.

Minnesota Timberwolves

Timberwolves anlaşılması en zor takımlardan o yüzden Simmons konusunda neler yapabilecekleri de çok belirsiz. Arkadaşları bir araya getirmek için verdikleri takas hakları, yüksek kontratları düşündüklerinde hamleleri bir taraftan sınırsız gözüküyor. Ama ellerindeki Towns ve Russell dışında Edwards da dahil Sixers’ ın ilgisini çekecek bir oyuncu yok. Görece iyi bir çekirdek olabilecek Russell, Towns, Edwards ve Simmons 4 lüsü ciddi bir hayal.

Ama diğer taraftan ilgi çekici bir 3 lü takas formülüne de en yatkın takım gibi görünüyor. Zaten batida başarı kıstası yerine sansasyon peşinde olduklarından 3. takıma isteyebilecekleri çok şeyi verebilirler. Oradan çekilecek bir yıldız ve Malik Beasley Sixers için uygun bir formül yaratabilir.

Memphis Grizzles

Memphis’i Simmons için doğrudan bir takas ortağı olarak iddia edebilir ve Simmons karşılığında Brooks, Melton ve Clarke’ın üçünü Sixers’a gönderebilir.

Sixers açısından super star kaybına rol oyuncularının bollaşması gibi bir karşılık olsada herhangi bir takımın şu etapta Simmons için verebileceklerinin en iyisi gibi. Ama Morant merkezli bir takımda Simmons gibi topa sahip olma delisi ve egosu anlaşılamayan bir düşüşteki yıldız nasıl rehabilite olur anlamak kolay değil.

Cleveland Cavaliers

Görülüyor ki Markanen eklemesi ile Cavaliers ne yapmak istediğine tam bir karar veremiyor bu sebepten mevcut guard rotasyonunda Sexton veya Garland noktasında vazgeçebilirler. Takası biraz daha Sixers adına cazip kılmak için Okoro veya Cedi gibi bir parçada eklenebilir. Bu şekilde Cavaliers aradığı franchise oyuncuya erken sahip olduğu gibi karar veremediği Sextondan da kurtulmuş olur. Sixers ta ele avuca sığdıramayacağı, ciddi bir skor katkısı ile dış oyuncu ve şut katkısını Sextondan elde edebilir.

Sixers uzun bir süredir Simmons konusunda markette ve inanılmaz değerden kapıyı açıyor potansiyeli hala çok yüksek olsa da Simmons günden güne takas değeri düşürüyor. Doğru hamleyi beklemek belki Simmons karşısında alınabilecekler konusunda Sixers’ I dahada zora sokmayacaktır ama kaybolan bir sezonunda daha Sixers için oluyor olmasına ne taraftarlar ne de takım yönetimi ister. Direkt kaynaklardan birebir bu takası yapabilmek kolay gözükmese de 3 lü hatta 4 lü takas formülleri daha gerçekçi duruyor.

Tayfun Sayaca

Tayfun Sayaca
Late Basketball Writer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir