NBA Günlükleri

OneByOne4: Adrian Dantley

Hepinize merhaba NBA Günlükleri okurları, bugün “OneByOne”ın yeni bölümüyle karşınızdayız. Bu bölümde 4 numaralı forma denince akla gelen Adrian Dantley’nin hayatını, basketbolunu ve NBA’deki başarılarından söz edeceğiz. Lafı uzatmadan serinin beşinci bölümüne başlayalım…

Ne yazık ki Adrian Dantley’nin çocukluk yılları hakkında pek fazla bilgi yok, bulduğum ve bildiği bütün bilgileri birleştirerek sizlere sunacağım;

Çocukluk Yılları

Takvim yaprakları 28 Şubat 1955 gününü gösterirken Washington’da ılık bir kış günü dünyaya gelen Adrian, çocukluğunu da doğduğu şehirde geçirmiştir. Lise eğitimini DeMatha Katolik Lisesi’nde alan Adrian burada geleceğin Hall Of Fame koçu Morgan Wootten ve asistanı Terry Truax ile çalışma fırsat bulmuştur.

Yine geleceğin Hall Of Fame seçilecek bir başka ismi Kenny Carr ile takım arkadaşlığı yapmış ve sezonu 36 kez üst üste kazanma serisiyle 57-2’lik inanılmaz bir dereceyle bitirmiştir.

Başarılı Kolej Kariyeri

Adrian Dantley, Notre Dame Üniversitesi’nden gelen teklifi kabul etmiş ve kolej kariyerine merhaba demişti. 1974-75 ve 1975-76 sezonlarında First-Team All-American takımına seçilme başarısı gösteren Dantley, okul basketbol tarihinde 2,223 sayı ile en çok sayı atan ikinci oyuncu konumundaydı. Ayrıca 769 kez serbest atış çizgisine gelen Dantley bunların 615 tanesini sayıya dönüştürmüş ve bu alanda da okul rekorunu kırmayı başarmıştır.

Adrian Dantley, Notre Dame Üniversitesi’nde oynadığı iki sezonda da takımın skor yükünü tek başına çekmiştir. 1974-75 sezonunda maç başına 30.4 sayı atarak o dönem için inanılmaz bir ortalama tutturan Dantley, bir sonraki sezon maç başına 28.6 sayı ortalama tutturmuştur. Peki bu adam sadece sayı mı atıyor? Kesinlikle hayır, oynadığı iki sezonda da yüksek sayı ortalamalarının yanına 10.2 ve 10.1 ribaund ortalamaları tutturmuş ve kolej kariyerini double double ortalamalarıyla bitirmiştir.

Tüm bunların yanında ABD Olimpiyat kadrosuna da seçilen Dantley, sevenlerini şaşırtmayacak bir performansla sayı makinesi görevini yerine getirmiş ve altın madalyayı kazanmıştır.

Rengarenk NBA Kariyeri

Buffalo Braves

NBA kariyerinde birçok takımın formasını terleten efsane oyuncu, kolej kariyeri bitiminde 1977-78 NBA Draft’larına katılmış ve 1. Tur 6. Sıradan Buffalo Braves takımına seçilmiştir. Takımda SF görevini üstlenerek 20.3 sayı ortalam tutturmuş ve ROTY seçilmiştir. Bu ödülün özel bir tarafı da son 5 yılda seçilen “Yılın Çaylağı” ödüllerinin 3 tanesinin Buffalo Braves takımına gitmesi.

1 Eylül 1997 tarihinde Mike Bantom ile beraber Billy Knight karşılığında Indiana Pacers’a takaslanan Adrian Dantley, NBA tarihinde ROTY ödülünü kazandığı sezonun ardından başka takıma takaslanan ilk çaylak olma başarısına da imza atmış oldu, tabii buna başarı denirse.

Indiana Pacers

Indiana macerası çok uzun sürmeyen Adrian 1977-78 sezonunda 23 maça çıkmış ve maç başına 26.6 sayı ortalama tutturmuştu. 13 Kasım günü bir takas haberi daha gelmişti, Adrian; James Edwards ve bir miktar para karşılığında Los Angeles Lakers’a takaslanmıştı.

Los Angeles Lakers

1977-78 sezonunda Lakers ile 56 maça çıkan Adrian maç başına 19.4 sayı 7.2 ribaund ve 3.4 asist tutturarak takımın en iyi 2. Oyuncusu konumuna gelmişti. (Baş sırada Kareem Abdul-Jabbar bulunuyor.)

1978-79 sezonunun bir kısmında sakatlıklarla boğuşmasına rağmen 60 maça çıkan Adrian maç başına 17.3 sayı 5.7 ribaund ve 2.3 asist ortalamaları tutturarak sakatlığa rağmen iyi bir sezon geçirmişti.

13 Eylül 1979 tarihinde, o sezon şampiyon olacak Lakers 23 yaşındaki Adrian Dantley’i 26 yaşındaki Wilkes ile takaslayarak Utah Jazz’e göndermişti.

Utah Jazz

Dantley, Utah Jazz kariyerinde skorer kimliğinin nirvanasına ulaştı ve 1981-82 sezonunu maç başına 32.3 sayı ortalamayla bitirdi. Sadece bununla da kalmayan Dantley aynı başarıyı 1984-85 sezonunda maç başına 30.5 sayı atarak tekrarladı.

1983 yılında yaşadığı bir sakatlık sebebiyle o sezon tam 60 maç kaçıran Adrian, dönüş sezonunda 30 sayı üstü ortalama tutturarak o zamanlar verilen “Yılın En İyi Geri Dönüşü” ödülünün de sahibi olmuştur.

Utah Jazz’de 7 sezon geçiren Adrian bunların 6 sezonunda All-Star seçilmiş, iki kez de All-NBA Second Team seçilerek başarısını tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamıştır.

21 Ağustos 1986’da koçla arasındaki tartışmalar ve bozuk ilişkiler onun Utah kariyerini noktalamasına sebep olmuştur. Kelly Tripucka ve Kent Benson karşılığına Detroit Pistons’a takaslanan Adrian, Utah taraftarının gönlünü kazanmayı bilmiştir.

Detroit Pistons

1985-1986 sezonunda hala efektif bir skorer olmasına rağmen takımdaki diğer arkadaşları Isiah Thomas, Joe Dumars ve Bill Laimbeer kadar şut kullanmadığı kadar maç başına 10 sayı gibi düşük bir ortalamayla oynamıştır. 1988-89 sezonu başladığında takımca gayet iyi bir performans sergilenirken çıkan ani bir karar sonucunda Adrian Dantley Mark Aguirre karşılığında Dallas Mavericks’e takaslandı.

Dallas Mavericks

1989-90 sezonunda ayağını kırarak son iyi ayı kaçırmadan önce maç başına 14.7 sayı tutturmuş ve 45 maça çıkabilmiştir. Sakatlıklarla boğuştuktan sonra 2 Nisan 1991 tarihine serbest oyuncu konumuna gelen Adrian Milwaukee Bucks ile imzalamış, orada a yalnızca 10 maça çıkmıştır.

Basketbol kariyerinin son sezonu olan 1992-93 sezonunu NBA’de geçirmeyen Adrian İtalyan takımı Breeze Arese ile çıktığı 26.7 sayı ortalama tutturmuş ve sezon sonunda basketbola veda etmiştir.

Saf skorer denince akla gelen ilk isimlerden olan Adrian Dantley’nin hayatından ve basketbolundan kısaca söz ettik ve OneByOne’da beşinci bölümün sonuna geldik. Umarım okurken eğlendiğiniz, yeni şeyler öğrendiğiniz ve içinizdeki basketbol tutkusunu bir nebze de olsa artıran bir bölüm olmuştur. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, basketbolla kalın…

Ahmet Ağaoğlu on EmailAhmet Ağaoğlu on FacebookAhmet Ağaoğlu on InstagramAhmet Ağaoğlu on LinkedinAhmet Ağaoğlu on TwitterAhmet Ağaoğlu on Youtube
Ahmet Ağaoğlu
Basketbolcu, yazar ve ezelden beri Golden State taraftarı, ek olarak sitenin en yetenekli yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir