NBA Günlükleri

O’nun İçin Sahne Vakti Geldi!

Ligdeki en iyi oyun kurucularından biri olmak için tüm araçlara sahip bir isim Dejounte Murray… Günün sonunda, yetenekleri onun peşini bırakmayacak…

 

2020-21 sezonunu maç başına 15.7 sayı, 7.1 ribaund ve 5.4 asist ortalamalarıyla tamamlayan San Antonio Spurs‘ün yakında 25 yaşına girecek olan guardı Dejounte Murray, kariyerindeki en iyi istatistiklerini yakaladığı sezonu geride bıraktı. Genç oyuncunun gelişimini devam ettirebilmesi adına önümüzdeki sezon Spurs organizasyonunda uygun bir ortam olacak.

DeMar DeRozan, LaMarcus Aldridge, Patty Mills, Rudy Gay gibi isimlerin takımdan ayrılmasının ardından Murray, Spurs‘ün en değerli oyuncusu konumuna geldi. Bu durum bile başlı başına Murray’in gelişim göstermesi için yeterli olabilir. Geçen sezon DeRozan ve Gay’in ardından en çok topa hakim olan oyuncu iken önümüzdeki sezon bu alanda takımın lideri olacak. Fakat oyununun seviyesini yükseltmek için Murray, kariyerinde şu ana kadar zayıf olan bir alanını geliştirmek zorunda. Bu zayıflık Murray’in serbest atış çizgisine gidememesi veya başka bir deyişle temas alma konusunda pek de becerikli olmaması.

Şutunun iyi seviyede olmaması onu hücumda daha çok boyalı alanı zorlamasına itiyor ve gerçekten boyalı alandan gerek kendi bitirmesi gerekse takım arkadaşlarını besleyebiliyor olması takdire şayan. Fakat temas alma ihtimalinin yüksek olduğu boyalı alanı, hücumunda ana silahı yapan Murray, şaşırtıcı derecede az serbest atış çizgisine gidiyor. Hücumda pota çevresindeki 10 metrelik alanda yaşayan bir oyuncu olan Murray, kariyerindeki atışların %48’ini bu alandan kullandı. Buna rağmen sağlıklı olarak geçirdiği 4 sezonda maç başına sadece 1.7 serbest atış kullandı. Murray’in bu konuda kendisini gerçekten geliştirmesi gerekiyor. Aksi halde 2021-22 sezonu hem kendi kariyeri hem de Spurs için çokta iç açıcı bir sezon olmayabilir.

Neden Serbest Atışa Odaklanmalı?

San Antonio Spurs, geçen sezon serbest atış denemelerinde ligde 12, yüzdelerde ise 10. basamaktaydı. Bu denemelerin yaklaşık üçte biri DeMar DeRozan’a aitti. DeRozan, takımdan ayrıldı ve şuan Chicago Bulls oyuncusu. Geçen sezon Spurs hücumu dış atış eksikliğinden dolayı tam olarak baskın değildi. Nadiren oluşan topu çevirerek yapılan hücumlar, orta mesafe ve serbest atışlar Spurs‘ün skor ürettiği alanlardı. Doug McDermott ve Bryn Forbes hamleleri dış atış için iyi gibi görünüyor olsa da hücumun ana kalemlerinin yeni sezonda da değişmesini pek muhtemel görmüyorum.

Faulü alma veya gösterme konusunda usta olan DeRozan’un takımdan ayrılmasıyla bu hücum silahını, gelecek sezon elinde topu en çok tutması beklenen isim olan Dejounte Murray’in kullanması gerekiyor. Bu nedenle de daha çok çizgiye gitmesi Spurs adına elzem bir durum. Aksi takdirde geçen sezon hücum verimliliğinde 21. sırada olan takım daha da aşağılara düşebilir. Faulü gösterme konusunda ilk aklıma gelen isimler James Harden, Kawhi Leonard, Chris Paul’dür. Belki de bu yıldızları incelemek Murray’in bu yönünü geliştirmesi hususunda akıllıca olabilir. Hatta bu isimleri ‘taklit’ etmesi gerekiyor. Teması alma ve çizgiye gitmede bu isimler gerçekten ustalar ve Murray’in başka bir seviyeye yükselmesine bunun çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Murray’in bu alanda gelişim göstermesi konusunda iyimserim çünkü gelişim göstermeye açık bir oyuncu olduğunu daha önceden kanıtladı. Spurs organizasyonu, ikinci sezonunun sonunda Dejounte Murray’in geleceğin oyun kurucusu olabileceğini hissettiğini söyleyebiliriz. Murray’in o sezonki çıkışı takım efsanesi Tony Parker’ın çıkışını anımsattı. Fakat ne yazık ki üçüncü sezonuna daha başlamadan ACL sakatlığı nedeniyle sezonu kaçırdı ve Murray’in gelişimi sekteye uğradı. Son iki sezon ise covid gölgesinde kısmi gelişimle idare ettiğini söylesek yanılmış olmayız. Her şeye rağmen lige giriş yaptığı güne nazaran oyun kurucu meziyetlerini ve çok büyük olmasa da şutunu fena olmayan bir noktaya getirdi. Maç başına attığı sayıyı, aldığı ribaundu, yaptığı asistleri ve şut adetini arttırdı. 193 cm boyundaki Murray, 2.08 m kanat genişliğinin yanında atletik bir fiziğe sahip ve savunmada fiziksel avantajlarını çok iyi kullanan bir oyuncu. Birçok pozisyonu savunabilen Murray, top çalma ve top arası yapma konusunda ise iyi sezgileri sahip. 2017-18 sezonunun ikinci defans takımına seçilen Murray, bu sezon da defans takımlarında olacaktır, hatta ismi yılın savunmacısı ödülünü için de sık sık anılması kesinlikle sürpriz değil.

Artık Gerçek Potansiyelini Gösterme Vakti

Ligin diğer takımlarına baktığımızda genç oyun kurucularına hemen franchise’larının anahtarını verdiklerini görüyoruz; Doncic, Young, Tatum, Mitchell, Morant gibi. Bu oyuncularda kendi potansiyellerini gösterme adına yeterli zamanı, sorumluluğu, konforu bulma imkanına sahip oldular. Ancak San Antonio Spurs, bunu çok nadiren yapan, muhafazakar bir yapıya sahip. Böyle olunca Murray, şimdiye kadar potansiyelini tam anlamıyla gösteremedi. Şimdiye kadar Murray, oyun tarzına uygun olmayan bir kadroda ikincil oyun kurucu olmak zorunda kaldı. Spurs‘ün artık bu kadronun en potansiyelli oyuncusuna diğer takımların franchise’larının en potansiyelli genç oyuncularına sağladığı konforlu ortamı Murray’e sunmalı.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir