NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım: Boston Celtics

Tabanında genç yeteneklere sahip olmasıyla her zaman dikkat çeken Boston Celtics, bu yıl yaptığı transfer hamleleriyle ve geçtiğimiz sezonda yaşanılan sakatlıklar nedeniyle fırsat tanıdığı genç yetenekleri kazanarak bu sezon yaş ortalaması gençleşen bir takım ortaya koydu. Takımda şu anda iki All-Star olması ve yapılan takviyelerle tecrübeli isimlerin kazanılması nedeniyle bu sezon sahneye daha etkili çıkmaya hazırlanıyor. Bakalım 2021-2022 sezonunda Boston Celtics bize neler vaat edecek?

Gelenler: Dennis Schröder (LA Lakers), Al Horford (OKC Tunder), Enes Kanter (Porland TB), Ryan Arcidiacono (Chicago B.), Juancho Hernangomez (Memphis G.), Bruno Fernando (Hawks), Theo Jr. Pinson (New York Knicks), Jabari Parker (Sacramento K.), Josh Richardson (Dallas M.), Luke Kornet (Chicago B.), Juwan Morgan (Utah Jazz), Garrison Mathews (Washington W.)

Gidenler: Evan Fournier (New York Knicks), Kemba Walker (New York Knicks), Tristan Thompson (Sacramento K.), Kris Dunn (Memphis G.), Moritz Wagner (Orlando M.), Semi Ojeleye (Milwaukee B.), Tacko Fall (Cleveland C.), Carsen Edwards (Memphis G.)

Kalanlar: Romeo Langford, Aaron Nesmith, Payton Pritchard, Marcus Smart, Jaylen Brown, Jayson Tatum, Grant Williams, Robert Williams

Geçtiğimiz sezon Celtics’in hayal kırıklığı neydi?

Celtics, 11.8’lik oldukça ortalama bir savunma derecesi ile sezonu sona erdirdi. Kabul etmek gerekir ki Celtics, 2020-2021’e gelindiğinde sakatlıklara meyilli ve COVID açısından bitkin bir sezon geçirdi, hatta ana golcüsü Jayson Tatum bile nisan ayının bir noktasında bulaşıcı hastalık nedeniyle kayıptı.
Kemba Walker ve Robert Williams III ise neredeyse tüm sezon boyunca sakatlık yaşadı. Boston takımı, yırtık bağını sorununa köklü çözüm getirmek için geçirdiği bir bilek ameliyatı nedeniyle daha önce sezon dışında kalan Jaylen Brown’a bu sezon için veda etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz sezon Celtics’in kazanımları neydi?

Her şeyden önce Boston Celtics geçtiğimiz sezon genç yetenekler kazandı. Yaşanılan sakatlar yedek çaylaklar için bir fırsata dönüştü. Sezon başında yedek kulübesinde bekleyen Romeo Langford ve Aaron Nesmith son ayda oyuna dâhil oldular ve performanslarıyla büyük ilgi topladılar. Savunmada iyi bir performans sergileyen Langford, bu noktada, başka bir şey değilse de, hücumdaki yoğunluk eksikliğinden dolayı buna umutsuzca ihtiyaç duyan Celtics için potansiyel olarak gelecekteki bir seçeneğe dönüştü.

Geçtiğimiz sezondaki durumları?

36-36’lık bir derece ile ve ilk turda playoff çıkışını içeren zorlu bir sezonun ardından, Boston Celtics artık arkasına yaslanıp aralık ayının sonundan bu yana yaşananları değerlendirebilir. Geçtiğimiz sezon yenilgiler ve galibiyetleri bir kenara koyduğumuzda Celtics için heyecanlanacak çok şey var. Geçtiğimiz sezon pek çok umut verici gelişme yaşandı. Aaron Nesmith ve Payton Pritchard çaylak olarak geçirdikleri sezonda başarılı bir performans ortaya koyarak takımdaki yerini sağlamlaştırdılar. Pritchard, yüksek bir seviyede oynadı, Nesmith ise sakatlık nedeniyle etkili bir başlangıçtan uzak olsa da sezonun ilerleyen zamanlarında NBA’in hızına yetişti. Nesmith, Boston’ın son 13 normal sezon maçında, ortalama 19.5 dakikalık aksiyon sırasında maç başına 8.4 sayı ve 4.5 ribaund ortalamaları tutturdu. Bu esneme sırasında sahadan yüzde 51,9, uzun mesafeden yüzde 44.4 ve serbest atış çizgisinden yüzde 91.7 şut ayrımları yaptı. Nesmith’in oyunu, ona takımın en iyi yedek noktalarından birini kazandırdı ve bu sırada Celtics gelecek adına hayranları en çok heyecanlandıran isimlerden biri oldu. Celtics yıllardır yetenekli genç bir çekirdeğe sahip olarak görülüyordu, ancak geçtiğimiz yıl bu çekirdek ciddi bir sıçrama yaptı. Marcus Smart, oyun kurucu olarak başarılı oldu ve takımın oyun kurucu görevini üstlendi. Ham asist sayılarına ek olarak Smart, maç başına en az 30 dakika oynayan gardiyanlar arasında NBA’de asist-devir oranı (2.84) olarak sezonu dokuzuncu sırada tamamladı. Yani takıma sadece asist ortalamasında liderlik etmekle kalmadı, aynı zamanda hücumda yüksek düzeyde karar verme becerisiyle bunu yaptı.

Bu sezon ne yaparlar?

Boston’ın genç çekirdeğinin büyük bir kısmı geçen sezondan sağlam kaldı. Bununla birlikte, takım derinlik çizelgesini, bazı taze yüzlerle birlikte geçmişten bazı tanıdık yüzler ve Ime Udoka liderliğinde tamamen yeni bir koçluk kadrosu da dâhil olmak üzere köklü gazilerle doldurdu. Kazanımların yanında sürpriz ayrılıklar da oldu. Takımda önemli bir kayıp yaşayan Celtics, Kemba Walker’ı kaybetmenin ardından Al Horford’u Boston’a geri getirdi. Walker’ın olmadığı bir sezon büyük soru işaretleri barındırsa da Celtics önemli takviyeler de yaptı. Şüphesiz Al Harford, Bruno Fernando ve Juancho Hernangomez ile takımı güçlendirme hamleleri de yapıldı. Özellikle oyun kurucu özelliğiyle bu sezon takıma başarı getirebilecek joker Juancho Hernangomez olacaktır. Öte yandan All-Star’lar Jayson Tatum ve Jayşen Brown birçok galibiyet elde edecek kadar yetenekliler ancak düşündüren Kemba Walker’ın yokluğunda Boston Celtics’i nasıl bir sezon beklediği. Geçen sezon NBA’de 25. olan bir takım olması nedeniyle bu sezon daha iyisini hayal etmek için bolca şans ve tutkulu bir başlangıca ihtiyaç var. Şimdilik şansın Boston’dan yana olduğunu söyleyebiliriz. Bunu haklı çıkaransa, C’lerin kâğıt üzerinde çok kolay bir programı var, Aralık ayına kadar 76ers, Jazz, Trail Blazers, Lakers, Clippers, Suns ve ardından Bucks ile karşılaşacaklar.
Uzun vadede ise değişen teknik ekip ve katılan yetenekli oyuncular bakalım bunu vaat edebilecek mi? Ayrıca, takımda kalan Marcus Smart ile birlikte Josh Richardson’ın takıma eklenmesiyle Celtics, ilk 10’a giren bir savunmaya sahip olabilir.

Aslıhan Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir