NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım: Dallas Mavericks

Dallas Mavericks, prensini bulduğundan beri göğüs kabartacak bir başarı bekliyor. Luka Doncic`in kendini süperstar sınıfına atmış olsa da, Kristaps Porzingis`in beklenen katkıyı hâlâ gösterememiş olması takımın seviye atlamasına engel oluyor. Bu sezon Playoff ilk turunda Clippers`a karşı zorluk çıkarmış olmaları gelecek için ümit vadediyor.

Geçen sezon ne yaptılar

Geçtiğimiz sezon NBA`in vasat üstü takımlarından biriydi. 42-30 derece ile Batı Konferansını 5. Sırada Clippers`ın hemen altında tamamladı. Sezon boyu Dallas cephesinde genel olarak kaos hakimdi. Yukarıda da belirttiğim gibi Porzingis`in takıma adepte olamayışı, Luka Doncic ile koç Rick Carlisle`ın sezon boyu atışmaları hatta bazı maçlarda kafa kafaya gelmeleri, 2020 yazında Offseason da beklenen yıldız oyuncu takviyesi gelmemesi geçtiğimiz yılın vasat olmasına neden oldu. Geçtiğimiz yaz yapılan Seth Curry-Josh Richardson takası kağıt üstünde gayet mantıklı duruyordu. Ancak sahada hiç öyle olmadı, Josh Richardson ile savunmayı güçlendirelim derken hücumun ana 2  skorerinden birini yollamış oldular ve hücumun akıcılığını kaybettiler. Mavs, maçların hemen hemen hepsinde belli bir direnç ortaya koydu. Luka Doncic`in liderliğinde göze hoş gelen ve heyecanlandıran bir oyun oynadılar. Geçtiğimiz sezon ütopik galibiyetlerine de imza atmışlardı. 124-73 biten Los Angeles Clippers maçı bu galibiyetlere örnek.

Gelenler

Moses Brown

Sterling Brown

Reggie Bullock

Frank Ntilikina

Carlik Jones

Feron Hunt

Gidenler

J.J. Redick

Josh Richardson

James Johnson

Wesley Iwundu

 

Offseason Dönemi Nasıl Geçti?

2008 yılından beri takımın başında olan Rick Carlisle yaz döneminde yollandı. Yerine bir dönem Dallas Mavericks forması giyen Jason Kidd getirildi. Yapılan bu hamle ile beraber Luka Doncic`in gelişimini hedefleyen Mavs cephesi doğru yere yatırım yapmış gibi görünüyor. Carlisle`ın otoritesi Doncic`i engellediği görüşündeyim. Takıma eklenen bir diğer hamle ise Dirk Nowitzki ve Michael Finley`nin danışman olarak gelmesi. Uzun zamandır beklenen All-Star oyuncu takıma bu sezonda eklenemedi. Marc Cuban`ın Kyle Lowry, Kawhi Leanord gibi yıldızlara yönelmesi konuşuluyordu ancak eli boş döndü. Yaz döneminde eklenen en kaliteli oyuncu Reggie Bullock olarak görülüyor. Şut konusunda elit sınıfta olan Bullock Lakers döneminden sonra daha fazla süre alacağı bi takıma gelmiş oldu. Hiç kuşku yok ki takıma büyük katkı sağlayacak. Ve Tim Hardaway Jr`ın yükünü hafifletecek. Frank Ntilikina gibi daha kabuğunu kıramamış bir guard eklemesi yaptılar. Ufak çaplı bir kumar oynadılar eğer tutarsa gelecek adına da iyi bir hamle olacaktır.

 

Bu sezon ne yaparlar?

Geçtiğimiz yıldaki kadro kalitesi ile bu seneki kaliteye bakınca çok da ilerlemiş bir Mavericks göremiyoruz. Luka Doncic`in önderliğinde ile tekrardan Playoff yapacaklardır ancak Konferans`da ilk 4 sıraya gelebileceklerini düşünmüyorum. Kristaps Porzingis ve Tim Hardaway Jr`ın takıma ne kadar katkı sağlayacakları ve sağlık durumları bu durumda önemli bir etken olacaktır. Jalen Brunson, kendine bir üst sınıfa atabilecek mi? Maxi Kleber değerini daha ne kadar arttıracak? Benchden ne kadar katkı alacaklar? Luka Doncic ve Porzingis ne kadar sağlıklı kalacak? Bu sorulara olumlu cevaplar verebilirlerse en azından Playoff da ikinci tur ve sonrası çok da hayal değil gibi görünüyor.

Ayberk Ozan on InstagramAyberk Ozan on Twitter
Ayberk Ozan
ayberkozan0@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir