NBA Günlükleri

Kevin Durant Kariyerini Batırdı mı?

Durant NBA tarihinin en iyi 10 oyuncusundan biri mi bence öyle. Peki bir şampiyonun yüreğine sahip mi?…
Ben onu 2010 Dünya şampiyonası için Türkiye’ye geldiğinde Ümraniye Meydan AVM’de görmeye gidenlerden biriyim. ‘Kevin Durant Ümraniye’de kayboldu’ efsanesinin yaşandığı gün.

O gün röportaj için orada bulunan İsmail Şenol ve KD’nin fotoğraflarını da ben çekmiştim.

https://youtu.be/aq0wPT0Fb1o

Kevin Durant NBA tarihinin en durdurulmaz skorerlerinden biri. 2.11’lik boyu 2.25’lik kulaç uzunluğunu düşünürsek şutunu bozması en zor oyuncu.
29.35 sayı ile NBA Playoff tarihinin Michael Jordan ve Allen Iverson’dan sonra en yüksek 3. ortalamasına sahip oyuncu.
Ancak NBA tarihinin en az saygı duyulan, pek çokları tarafından Warriors’a gitmesi sebebiyle ‘korkak’ olarak nitelendirilen bir oyuncu. Dün sabaha karşı oynanan maçta Celtics Nets karşısında109 103 kazanarak seride 3-0 öne geçti. NBA tarihinde 3-0’dan dönen takım yok. Şu ana kadar oynanan seriye bakarsak Nets’in buna gücü de yok.
Celtics ne yaptı?
Serinin en önemli oyuncusunun Kevin Durant olduğu konusunda şüphe yok. Celtics ana savunma stratejisini Kevin Durant’in en çok şut attığı noktalarda yani orta mesafelerde onu kapatarak ve topuna sürekli baskı getirerek oluşturdu. Tatum’un onu savunduğu pozisyonlarda yalnızca 2 kez basket bulabildi 2/15 isabet 0/4 üçlük 10 sayı 10 top kaybı.
Bu daha önce kimsenin aklına gelmedi de ilk defa mı uygulandı elbette hayır. Geçen sene şampiyon olan Milwaukee Bucks’ın en büyük sınavı şüphesiz Kevin Durant’ti.
Ve seveni, nefret edeni bu seride gösterdiği performans karşısında Durant’e hakkını verdi. KD’nin ayağı çizgiye basmasa geçen yıl başka bir senaryo izleyebilirdik.
Celtics’e dönersek aslında ilk maçta Kevin Durant kendi standartlarının altında şut atsa da aradığı şutları buldu. 9/24
Kyrie Irving’in inanılmaz performansına karşın maçın sonunda Jayson Tatum’un son saniyede bulduğu sayıyla Celtics 1-0 öne geçti.
İlk maçı izleyenler yakın geçen ilk maçtan sonra Nets’in yetenek üstünlüğü ile seriye ortak olabileceği izlenimini almıştık. KD’nin kötü şut attığı bir maçta bile 1 sayı farkla kaybetmişlerdi. Heralde 7 maçlık bir seri izleyeceğiz dedik. 2. maç ise Celtics savunma şaheseriydi. Kevin Durant’in kariyerinin en kötü maçıydı. 4/17 saha içi isabetinde kaldı. 18/20 serbest atışla 27 sayı ile bitirdi maçı ama Celtics savunması onu tamamen devre dışı bıraktı. İlk maçta olduğu gibi Kyrie Irving’den de bir mucize gelmeyince Celtics 2-0’ı yakaladı. 2. maçta KD’ye yapılan savunma tarihte yerini aldı ancak Kyrie’nin de yalnızca 13 şut kullanıp 10 sayı ile maçı bitirmesi yine enteresan bir detay.

3. maç Brooklyn’de çok da güçlü olmayan bir atmosfer vardı. Taraftarın da kafasına şüpheler oldu belliydi. Nets’in sürekli kovalayan tarafta olduğu maçta Steve Nash de bazı maceralara girmek durumunda kaldı ve Mart ayından beri doğru düzgün süre almayan Blake Griffin’i saha attı. Yetenekleri, atletizmi tamamen erozyona uğramış Griffin en azından mücadele anlamında iyi işler ortaya koydu. Toplara atladı, adam değişmelerde pozisyon aldı ve skoru 88-84’e getiren noktada 2 pozisyon üst üste 2 üç sayılık atış soktu. Nets taraftarı de biraz olsun umutlandı. Ama o noktadan sonra yine önceki 2 maçtaki senaryo gerçekleşti ve seri 3-0’a geldi. Üstelik yan parçalardan beklenenin çok üstünde katkı almalarına rağmen.
Bruce Brown net bir şekilde KD’den daha iyi bir seri geçirdi. Dragic yeniden doğmuş gibi. Mills, Claxton, Curry, Drummond beklentiler ölçüsünde oynadılar.
Normal sezonda gözardı edilebilir ancak playoffta affı olmayan bazı şeyler vardır. Top kayıpları ve geri koşma alışkanlığı. Nets bu ikisinde de fena çuvalladı.

Steve Nash gelmiş geçmiş en iyi oyun kuruculardan biri. Oyun zekası denince ilk akla gelen isimlerden. Ancak koçluktaki 2. yılında oyuna müdahale etme ve maçın dizginlerini eline alma konusunda çuvalladı.

Kevin Durant driplinge baskı aldığını gördüğü halde aynı hataları tekrar tekrar yaptı. 3 maçta 17 top kaybetti. Durant’in eleştirildiği nokta kötü yüzdeyle şut atıp top kayıpları yapması değil son maçta yalnızca 11 şut kullanması. Tamamen pasifize olması. KD çuvalladı.

Durant’in daha önce çuvalladığı seriler
Durant’in daha önce kötü oynadığı için eleştirildiği serilere bakalım.
2013 Playofflarında %42 isabetle 28.8 sayı ortalamayla oynadığı Grizzlies serisi.
Bu başka bir oyuncunun CV’sinde göstermek isteyeceği bir ortalama. O seride de görüldüğü gibi KD 4.4 top kaybı ortalamayla oynamış. Yine de 6.6 asist hiç de fena değil.

KD’nin kara lekesi, en çok eleştirildiği ve kariyerinin dönüm noktası olan seri.
2016 Warriors serisi. Warriors normal sezonda 73 galibiyet 9 mağlubiyetle NBA rekoru kırmıştı. Ancak Curry’nin yaşadığı sakatlık sorunları Playoffta onları epey etkiliyordu.
Thunder 3-1 öne geçtiğinde iş bitmiş gibiydi. Durant serinin ellerinden kayıp gittiği son 3 maçta 32 sayı ortalamayla oynadı belki ama %39 saha içi %26 üçlük isabetiyle kabus yaşamıştı. Warriors da finalde aynı senaryoyu yaşayacak 3-1 öne geçip Cavaliers karşısında şampiyonluğu kaybedecekti. 2016 NBA Finali videosunu da linkten izleyebilirsiniz. https://youtu.be/KJUSUGRn6UQ

Durant’in bu kadar sevilmemesine sebep olan olay da kaybettiği takıma katılma kararıyla başlıyor. 28 yaşında 1 final oynayıp henüz şampiyonluk yaşamamış olması belki de üzerine bir başarı baskısı oluşturmuştu. Warriors ona başarı garantili bir formül verdi. Warriors’da 3 final 2 şampiyonluk yaşadılar ve NBA tarihinin en durdurulmaz takımı haline geldiler.
Sonuçta KD Warriors taraftarı dışında herkesin nefret ettiği bir figür haline geldi. Kazandığı 2 şampiyonluk diğer şampiyonluklardan daha az değerli kabul edildi. Çünkü zaten başarılı bir takıma gelerek hazıra konmuş oldu.
Nets’e gidişi ise tam bir maceraydı. Kyrie Irving’le yakın arkadaşlığı biliniyordu. 2019’da yaşadığı aşil sakatlığı ile 1 senesi kayıp geçecekti ama Kyrie Irving’le yeniden zirveye çıkmayı ümit ediyordu. Kyrie Irving 2016 finallerindeki performansıyla şampiyonlukta çok önemli rol oynamış ancak LeBron gibi bir figürün gölgesine kalmaktan rahatsızdı. LeBron’un küçük kardeşi olmaktansa onu anlayacağına inandığı bir arkadaşı tercih etti.
Nets, Celtics karşısında 3-0 geride ve karşısında süpürgeyle bekleyen kararlı bir takım var.
En büyük yıldızı kariyerinin en kötü serisini oynuyor. Fakat benim dikkatimi çeken şey dün sosyal medyada KD’nin Warriors’a kazandırdığı 2 şampiyonluktaki rolünün sorgulanması.
Söyleyeceğim şey sübjektif bir yorum; 2016’da Warriors’ın KD’ye ihtiyacı KD’nin Warriors’a olan ihtiyacından fazlaydı. Warriors üst düzey bir takım olsa da maç kapatma konusunda sorun yaşıyordu ve maç kapatma konusunda dünyanın en iyisini aldılar.

Bugün KD’nin yaşadığı başarısızlık üzerinden ‘’Stephen Curry, KD’yi kurtardı’’ gibi bir algı yaratmaya çalışmaları gülünç.


Warriors’ın 2015 finallerine hiç de kolay çıkmadığını, her turda karşılaştığı rakiplerinin oyun kurucularının sakatlanmasını, finalde Kyrie Irving’in ve Kevin Love’ın sakat olduğunu hatırlatmak gerekir. Buna rağmen LeBron James Warriors’ı epey zorlamıştı. Final MVP’si de Iguodala olmuştu. Ki bu Stephen Curry’nin hep peşinden gelecek bir durum.
Bana kalırsa 2. bir Jerry West gibi LeBron James de kaybettiği finalde MVP olmalıydı.
2017’de 2016’dakinden çok daha iyi bir Cavaliers vardı. Buna rağmen seri 4-1 bitmişti.
KD %55 saha içi %47 üçlük %92 serbest atış ile 35 sayı 8.2 ribaund 5.4 asist ortalamalarıyla oynamıştı. KD olmasaydı Warriors’ın şampiyon olabileceğini düşünen var mı?

2018’de Warriors’ı en çok zorlayan rakibi karşısında yine Durant faktörü seriyi kazandırmıştı. Chris Paul’un sakatlığını da es geçmemek gerek.

2018 NBA Finalleri ilk maçında LeBron James 51 sayıyla kariyerinin en iyi maçını oynamasına rağmen maçı ve seriyi kaybetmişti. O serinin de en iyi oyuncusu yine Durant olmuştu. Bu finallerde Curry MVP olmalı diyenler de vardı ama kritik yerlerde KD yine ağır basıyordu.
KD-Curry ikilisi elbette Batman – Robin’den ziyade Kobe-Shaq gibi bir ikiliydi.

2019’da KD’nin sakatlığına rağmen yine finallere çıkmayı başardı Warriors.
Fakat Raptors hem KD hem Klay Thompson’ı kaybeden Warriors karşısında kazandı ve hanedan dönemi kapanmış oldu.
Bu noktada acaba KD aşil sakatlığından sonra Warriors’da devam etse daha iyi bir karar vermiş olur muydu diye sorabiliriz.
Ben Durant’i NBA tarihinin en iyi 10 oyuncusundan biri olarak değerlendiriyorum.
Warriors onsuz da iyi bir takımdı ama o olmadan Cavaliers’ı 2 kez yenemezlerdi.
Warriors’ı yenilmez bir hanedana dönüşmesinde rolü yadsınamaz.
NBA tarihinin şutu en durdurulmaz oyuncusu, büyük bir özgüvene sahip buna rağmen sahte sosyal medya hesapları üstünden kendisini eleştirenlere hakaret eden tutarsız bir karakter.

 

Alihan Olcar
Anadolu Üniversitesi - Spor Yöneticiliği, İstanbul Üniversitesi Tarih mezunu.
YouTube içerik üreticisi, yazar, çizer, basketbol sever ve Kobe Bryant hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir