NBA Günlükleri

Kralın Dönüşü

Maçtan önce erken saatlerde Ataşehir’de işim olmasını fırsat bilerek Fenerbahçe Basketbol Müze’sini gezme şansım oldu. Obradovic’in benden önce müzeyi gezmesi birazcık ironik olsa da hemen ertesi gün gezerek arayı kapatma şansım oldu. 

Müze düşündüğüm kadar büyük olmasa da Fenerbahçe tarihini çok iyi yansıttığını söylemem lazım. Özellikle “Türkiye’deki İlk Kadın Basketbol Takımı” ve “Ülker’le Yapılan İşbirliği” başlıklarına dikkat çekici bir şekilde yer ayrılmış. Zeljko Obradovic’in Müze Defterinde yazdğı sayfanın hemen arkasında kendime yer bulmakta hoşuma giden bir detay olduğunu söylemem gerek. 

Maç öncesi Koç Obradovic’in onore edilişi de oldukça görkemliydi. 2 sene önceki hazırlık maçındaki boş koltuklar önündeki plaket törenini telafi etti. Pota arkasındaki taraftar grubunun tezahüratları başlatmasının etkisiyle maçın içinde bir seyirci var. Hatta seyirci o kadar maçın içindeydi ki Obradovic’in her zamanki haliyle oyuncularını uyarmasını bile alkışladılar. Ekrem İmamoğlu’nun maçta olduğu anons edilirken seyirciyle birlikte Başkan Ali Koç’un da kalkıp alkışlaması güzel bir jestti. Ayrıca Başkanın orta sahadan araba çekilişi için atan taraftara bir hak daha vermesi güzel bir detaydı. 

Maça geçecek olursak Ataşehir’de Fenerbahçe Beko’nun 72-73 kaybettiği maçta Partizan’ın Fenerbahçe’nin sakatlıklar nedeniyle oluşan sorunlarını çok iyi değerlendirdiğini söyleyebilirim. Bunun yanında temsilcimizin 3 çeyrek maçı önde götürmesine rağmen Guduric, Edwards gibi isimlerden istediği performansı alamayınca maalesef mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Sarı Lacivertlilerde Dyshawn Pierre, Nigel Hayes-Davis ve Nick Calathes’in performanslarıysa yeterli olmadı. Yeni transfer Kostas Antetokounmpo’nun kadroda olup hiç tercih edilmemesiyle birlikte acaba Samet Geyik oynamaz mıydı? Sorusu aklıma gelmedi değil açıkçası. Soru demişken benim açımdan en unutulmaz olaylardan biri de Zeljko Obradovic’in bana göre Dünya’nın en iyi antrenörünün basın toplantısına katılmak oldu. Geçmişteki basın toplantılarının bile tekrarını izleyen biri olarak ilk girdiğimde fazlasıyla heyecanlandım zaten heyecanımı yenip sorumu sormayı düşünene kadar aklımdaki “Maçın sonundaki seti tahmin etmiş miydiniz?” sorusu sorulmuştu bile.  

Son olarak da Fenerbahçe Beko son 7 maçının 6’sını kaybetmesine rağmen işlerin düzeleceğini düşünüyorum. Sezon başı bence biraz fazla her şey yolundaydı şu anda ortalamaya yaklaşıyor takım. Moral bozmaya veya karalar bağlamaya gerek yok zaten dikkat ederseniz 3 maç üst üste deplasman turuna çıkılacak olmasına rağmen maçın detayına girmeyip çok karanlık bir tablo çizmemeye çalıştım. Fenerbahçe Beko’nun önümüzdeki maçlarda daha iyi olacağına ve Nisan’daki sezon başında gerçekçi bir şekilde konulan Play-off hedefine ulaşacağına gönülden inanıyorum. 

Ali Yılbaşı
İstanbul Teknik Üniversitesi fizik mühendisliği mezunu. Nba Günlükleri Editörü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir